Ознака: ерга омнес

Ниска земја како ерга омнес за Холандија

Промената на името на Холандија во Недерланд е без политички причини или притисоци, туку од пиар-побуди, заради подобро претставување и рекламирање на државата и...

Мицотакис: Прекршени се националните линии на земјата

Порака дека грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе одговара и пред народот и пред историјата за Договорот од Преспа, испрати лидерот на опозициската Нова демократија,...

Дали „илинденска Македонија“ беше измама за ерга омнес? (1)

Старо правило е дека во секој хаос има и строго контролиран ред, кој води кон целта што треба да се постигне. Иако и Шекеринска...

Ерга омнес, не, благодарам (2)!

Деликатниот баланс на евроатлантските интеграции, спречување нови барања од Грција и спречување национален раскол, создава одреден простор за решение заснован на прифаќање на идентитетот од...

Иванов се огласи за името

За претседателот Ѓорге Иванов не е прифатливо решение за името ерга омнес, соопштија денеска од кабинетот на претседателот на Република Македонија. - Ставот на претседателот...

Безумност, ерга омнес!

Зошто е ова безумност? Па, зарем може да е нормално да се откажеш од сопственото име и идентитет, да го погребаш историското помнење на...

По лидерската средба нема решение за спорот со Грција

Реакциите на предлог-името од Зоран Заев - „Република Илинденска Македонија“, и во домашната и во грчката јавност, не говорат во прилог на увереноста на...

Капитулација на рати

Повторното споменување на варијантата за решение на спорот со Грција околу името преку меѓународен договор, принципот ерга омнес и потоа скалесто односно одложено менување...

Ерга омнес, не, благодарам!

Секој втор граѓанин е против каква било промена на името, како и двајца од тројца етнички Македонци. За другите се прифатливи опции од двојна...

Катругалос: Топката е на теренот на соседите за ерга омнес и...

Двете прашања што се останати за решавање се ерга омнес и ревизија на Уставот и тие се од суштинско значење за Грција, а другата...