Ознака: ек

Милијардерот Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе работи според...

Милијардерот Илон Маск ја уверил Европската комисија дека Твитер ќе продолжи да се придржува до строгите европски правила за контрола на нелегалната онлајн-содржина. Ова го...

Со пакет од милијарда евра ЕК енергетски ќе го поддржи регионот

Пакет за енергетска поддршка од Европската комисија за регионот ќе биде презентиран следната недела во Скопје од претседателката на ЕК Урсула фон дер Лајен,...

Вархеји најави финансиски пакет од милијарда евра за справување со енергетската...

Новиот Извештај на Европската комисија, скринингот, обврските кои ни претстојат до отворањето на фундаменталниот кластер и справувањето со енергетската криза, биле теми на денешната средба на шефот...

Институциите за борба против криминалот и корупцијата да засукаат ракави, бара...

Извештајот на Европската комисија за нас е јасна верификација дека сме на добар пат и уште појасна насока каде треба да чекориме, а чекорењето...

Загрижуваат негативните проценки во извештајот за управување со ЕУ-фондовите, вели Кацарска

Очекувано е тоа што Европската комисија во извештајот генерално држи позитивен тон во однос на посветеноста на властите на ЕУ агендата, со оглед на...

ЕК ѝ даде рок на Унгарија до декември да ги спроведе...

Членките на ЕУ ќе ѝ дадат рок на Унгарија, која, исто така, е членка на Унијата, до 19 декември да ги спроведе антикорупциските реформи...

Русите ќе плаќаат повеќе и ќе чекаат подолго за влез во...

Предложена целосна суспензија на визниот договор со Русија Европската Унија (ЕУ) денеска предложи целосна суспензија на договорот за поедноставување на издавањето визи со Русија. Тоа...

Претседателката на Европарламентот побара одлучност за кандидатски статус на Украина

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, денеска се сретна со лидерите на Европската унија (ЕУ) пред почетокот на јунскиот самит и ги повика на...

ЕК првпат даде временски рок за првите меѓувладини конференции, уште нема...

Францускиот претседател Емануел Макрон вчера во телефонските разговори со премиерот Димитар Ковачевски, со бугарскиот премиер Кирил Петков и со бугарскиот претседател Румен Радев посочил...

Нацрт-резолуцијата за Македонија во ЕУ нема директно влијание на бугарското вето,...

Шефот на дипломатијата Бујар Османи смета дека Нацрт-резолуцијата на Европскиот парламент за напредокот на земјава за 2021 година не е директно поврзана со ветото,...