Ознака: ек

ЕК е подготвена за каков било предлог за проширување на ЕУ,...

Европскиот комесар за проширување, Оливер Вархеји денеска во Шпанија изјави дека ја поздравува подготвеноста на Европскиот совет „конечно да се ангажира и да направи...

Оценка на правосудниот систем во земјава: Стартува мисијата на Европската комисија

Европската комисија е многу загрижена за последните случувања во областа на владеењето на правото и борбата против корупцијата во Македонија, особено во однос на...

Четири кривични постапки против Бугарија иницира Европската комисија

Европската комисија денеска објави четири кривични постапки против Бугарија. Процедурите се во областа на перење пари, борба против измами со средства од ЕУ, квалитетот...

Мицкоски: Ќе испратиме допис до амбасадите на земјите членки на ЕУ...

ВМРО-ДПМНЕ и пратеничката група ќе упатат допис до сите институции и до амбасадите во државава на земјите членки на ЕУ и до Европската комисија...

Фон дер Лајен не е во игра за нов генерален секретар...

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен не е во игра да биде следниот шеф на НАТО, изјави денеска портпарол на комисијата за...

ЕК вети нови 450 милиони евра помош за Украина

По состанокот на неколку еврокомесари со членовите на украинската Влада во Киев, претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, синоќа соопшти за нов...

Украина треба да ја засили борбата против корупцијата

Откако неколку високи украински функционери денеска поднесоа оставки поради наводните набавки на воени материјали по повисоки цени, портпаролката на Европската комисија Ана Писонеро изјави...

Европскиот парламент ја повикува ЕК да отвори истрага за работата на...

Резолуцијата на Европскиот парламент за спроведување на надворешната и безбедносната политика на ЕУ, која беше усвоена денеска на пленарна седница, содржи параграф со кој...

ЕК ќе предложи корупцијата да се перципира и казнува подеднакво во...

Европската комисија наскоро ќе предложи два нацрт-закони поврзани со борбата против корупцијата, најави на дебатата, посветена на корупцијата помеѓу европратениците во Европскиот парламент, еврокомесарката...

Европската комисија ја претстави реформата на фискални правила на ЕУ

Европската комисија денеска ја усвои реформата на фискалните правила на ЕУ, оценувајќи дека промените се неопходни поради зголемувањето на јавниот долг во земјите-членки на Европска...