Ознака: ек

Јункер ја повика Белгија да им даде државјанство на Британците вработени...

Белгија треба да покаже великодушност кон членовите на персоналот на ЕУ, кои се британски државјани и аплицирале за белгиско државјанство поради Брегзит, изјави денеска...

Даниелсон: 2025 не е датум врежан во камен за проширувањето на...

Генералниот директор на Европската Комисија задолжен за проширувањето, Кристијан Даниелсон, коментарајќи го предлогот на идниот европски буџет во кој не се предвидени средства за...

Извештајот на ЕК на разгледување во македонското Собрание

Извештајот на ЕК за напредокот на Македонија денеска ќе биде разгледан во Собранието. Седница на која ќе се разгледува Извштајот денеска во Собрнаието ќе...

Клучните слабости на економијата остануваат

За да ѝ се овозможи на земјата да ги исполни обврските за членство, ЕК препорачува да се подготви во многу области, вклучувајќи ги конкурентноста,...

ЕК: Албанија може да ги почне преговорите за членство

Албанија остварува „стабилен напредок“ во примената на петте клучни приоритети. Реформите во јавната администрација на Албанија се консолидирани, за јакнење на професионализмот и деполитизацијата,...

Обраќање на Могерини во македонското Собрание

Високата претставничка за надворешни работи и безбедносна политика на Европската унија и заменик-претседател на Европската комисија Федерика Могерини денеска ќе се обрати пред пратениците...

Османи: Препораката од ЕК е валоризација за направеното

Чистата препорака од Европската комисија до Советот за започнување на преговори е валоризација за направеното во овој период, меѓутоа тоа што е најважно е...

Џафери: Сега треба да се имплементираат реформските закони

Извештајот е позитивен, безусловен со препорака за определување датум за почнување преговори за членство во ЕУ. Ова е достигнување на сите во Република Македонија,...

Македонија очекува безусловна препорака од ЕК

Европската Комисија денеска се очекува да препорача безусловен старт на преговорите за Македонија. Ова се наведува во нацрт извештајот за Македонија, до кој дојде...

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонија?

Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонијa, во  нацрт-извештајот до кој дојде МИА. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент...