Ознака: ек

Европската комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонија?

Европската Комисија препорачува безусловен старт на преговорите за Македонијa, во  нацрт-извештајот до кој дојде МИА. Формулацијата, сепак, може да биде променета во последен момент...

Воскресение на надежите за препорака од ЕК

Сите политички премрежиња што се ефектуирале и како економски последици, кои ги имаат преживеано (или биле сведоци) граѓаните на Македонија во последниве 25 до...

Могерини и Хан доаѓаат во Македонија по извештајот на ЕК

Високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини и еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се очекува да ја посетат Македонија на...

Европската унија се подготвува да создаде „воен Шенген“

Европската комисија денеска ќе претстави акционен план за создавање на „воен Шенген“ за да го олесни транспортот на војници и техника во Европската унија,...

Нова бриселска афера поврзана со Жан Клод Јункер

Вртоглавото искачување на Германецот Мартин Зелмаер до позицијата главен секретар на Европската комисија (ЕК) е во фокусот на интересирањето на евробирократите во Брисел. Она...