Ознака: екстрадиција

Германско обвинителство бараа екстрадиција на Пуџдемон во Шпанија

Регионалното обвинителство на германската покраина Шлезвиг-Холштајн поднесе официјално барање до покраинскиот Апелациски суд за екстрадиција на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон...

Суд во Германија го одби барањето за враќање на Пуџдемон во...

Германски суд денеска го одби барањето на Јавното обвинителството за повторно притворање на поранешниот претседател на каталонската регионална Влада, Карлес Пуџдемон, до носењето конечна...

Одбиено барањето за екстрадиција на Грујевски и Бошкоски

Грчкиот Врховен суд предмалку го одби барањето на македонското Министерство за правда за екстрадиција на бегалците Горан Грујевски и Никола Бошковски. Двајцата остануваат во Грција...

„Таргет-Тврдина“ одложено за 19 јуни, се чека одлуката за екстрадиција на...

Денешното рочиште за предметот „Таргет - Тврдина“ на СЈО е одложено за 19 јуни, бидејќи се чека одлуката на Врховниот суд во Атина по барањето за...

Одлуката за екстрадицијата на Грујевски и Бошковски на 18 мај

Пo еден чaс зaд зaтвoрени врaти и дaден искaз, во Врховниот суд во Атина зaврши рoчиштетo по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и...

Продолжува рочиштето по жалбата за екстрадиција на Грујевски и Бошковски

Продолжување на рочиштето по поднесената жалба за екстрадиција на Горан Грујевски и Никола Бошковски е закажано за денеска во Врховниот суд во Атина, откако...

Германија ќе го екстрадира Пучдемон во Шпанија

Германското обвинителство донесе одлука за екстрадиција на поранешниот каталонски претседател Карлес Пучдемон во Шпанија. Пучдемон вчера приложи жалба до шпанскиот Врховен суд и побара отфрлање...