Ознака: Европарламент

Против резолуциите со осуда за Русија во Европарламентот гласале главно популистичките...

Анализа на Новаја газета Јуроп Пратениците на екстремно десничарски и левичарски партии и популистичките партии во Европскиот парламент најчесто гласале против или биле воздржани при ...

Европарламентот бара видеоигрите да добијат статус на културно наследство

Европратениците денеска изгласаа резолуција со која бараат да се даде поддршка за развој на стратегија во ЕУ за видеоигри, и тие да се сметаат...

Европарламентот сака да ја зголеми употребата на обновливите извори на енергија...

Европратениците гласаа за зголемување на уделот на обновливите извори во вкупната потрошувачка на енергија во ЕУ на 45 отсто до 2030 година, како дел...

Србија не може да влезе во ЕУ без санкции против Русија,...

Србија не може да напредува кон членство во Европската Унија без постепено усогласување на политиката кон трети земји, вклучително и Русија, нагласија вчера пратениците...

Претседателката на Европарламентот побара одлучност за кандидатски статус на Украина

Претседателката на Европскиот парламент, Роберта Мецола, денеска се сретна со лидерите на Европската унија (ЕУ) пред почетокот на јунскиот самит и ги повика на...

Европарламентот го усвои Извештајот за Македонија, заедно со спорните амандмани

Европските парламентарци попладнево со 508 гласа „за“ и 56 „против“ го усвоија Извештајот за напредокот на Македонија на известувачот на Европскиот парламент, бугарскиот европратеник...

Што очекува Македонија од евроизборите?

Европските избори се на повидок. Според многумина, одбројувањето за најважните избори во историјата на Унијата, кои треба да се одржат некаде на крајот од...

ЕП ја поддржа употребата на канабис во медицински цели

Европратениците, охрабрени од одлуките на Светската здравствена организација, усвоија резолуција со која се поддржува употребата на канабис во медицински цели и бараат дополнителни истражувања...

Европарламентот предлага безвизен режим за Британците по Брегзит

Комисија на Европскиот парламент во текот на денот треба да предложи безвизен режим за Британците во ЕУ, по Брегзит, без оглед дали излегувањето од...

Европарламентот повторно во функција по вчерашниот напад во Стразбур

Европскиот Парламент утрово продолжи нормално со работа по вчерашниот напад во центарот на градот. -По вчерашниот тажен настан, ве информирам дека враќањето во Европскиот Парламент...