Ознака: евзони

Грчките земјоделци вечерва повторно ќе го блокираат граничниот премин Евзони

Меѓу 19:30 и 20 часот по локално, односно 18:30 и 19 часот по македонско време се очекува да започне новата блокада на грчките земјоделци...

Грчките земјоделци повторно го блокираа граничниот премин Евзони кон Македонија

Грчките земјоделци од северниот дел на земјата и вечерва периодично го затворија граничниот премин Евзони (Богородица) кон Северна Македонија за сообраќај на сите возила,...

Тргната блокадата на грчките земјоделци од Евзони, нормализирано влегувањето во Грција

Од синоќа од 23 часот нормализирано е влегувањето во Грција преку преминот Евзони, кој од 18 часот беше блокиран од грчките земјоделци, а тамошните...

Преминот Евзони блокиран од грчки земјоделци, патници и камиони се пропуштаат...

Од 18 часот вечерва граничниот премин Евзони за влез во Грција е блокиран од грчките земјоделци и на секој половина час по десет минути...

На Евзони откриени 90,5 килограми канабис во камион од Македонија

Вкупно 90,5 килограми канабис биле откриени на граничниот премин Евзони со помош на кучиња душкачи и припадници на грчката Независна служба за јавни приходи,...

Македонците кои заглавија на „Евзони“ се враќаат назад

Сите кои тргнаа кон Грција се враќаат назад, откако рампите на граничниот премин останаа спуштени. Грчката полиција не дозволи влез на оние кои немаа...

Македонските возила останаа заглавени, Грција не ја отвори границата

Сите кои тргнаа на патување во соседна Грција, од утрово се заглавени на граница. Иако беше најавено дека граничниот премин „Евзони“ ќе биде отворен,...

Грција ги отвора границите за Македонците

Граничниот премин „Евзони“ од денеска се отвора за сите државјани на Македонија, при што за влез ќе биде потребно приложување на негативен ПЦР-тест, писмен...

„Евзони“ останува затворен за туристите

Граничниот премин „Евзони“ ќе остане затворен за туристите. Во Грција ќе можат да влезат само оние кои имаат документи со кои докажуваат дека живеат...

Грчките превозници го блокираа Евзони поради рестриктивните мерки

Грчките превозници од 7 часот утринава го блокираа граничниот премин Евзони од грчка страна во знак на протест поради рестриктивните мерки на граничниот премин...