Ознака: дубровник

Два филма на Тања Балаќ во „Уметничката работилница Лазарети“ во Дубровник

Видеоанимацијата „Следната генерација“ (2023) се осврнува на проблемите и апсурдите на денешницата со кои секојдневно се соочуваат децата и младите - анксиозност, психоза, апатија,...

До Дубровник само со куфер без тркала

Строги правила за туристите во едно од најпознатите туристички места во Европа сезонава Едно од најпознатите туристички места во Европа сезонава воведува нови мерки за...

Дубровник е најоптоварен град со туристи во Европа

Со оглед на тоа што туристичката индустрија се врати со полна сила по крајот на пандемијата, жителите на омилените локации за одмор во градот...

Измерени рекордни високи температури во Далмација

Хрватска Викендов во Далмација беше невообичаено топло за почетокот на јануари, а во Дубровник беше соборен температурниот рекорд за јануари, бидејќи измерената температура од...

Намалувањето на цените не му помогна на Дубровник

Градот Дубровник, еден од најважните туристички центри на хрватското крајбрежје, оваа година бележи рекордно мал број туристи поради пандемијата на коронавирусот. Според системот за пријавување...

Морето исфрли тони ѓубре кај Дубровник

Хрватското крајбрежје од вчера попладне е погодено од силно невреме, проследено со силен ветер, којшто предизвика проблеми во сообраќајот. Издаден е црвен аларм за...

Хрватска погодена од силно невреме, во Дубровник ветерот достигна 143 километри...

Хрватска е погодена од невреме, кое создава големи проблеми во сообраќајот, посебно на приморјето каде дува многу силен ветер, информираат локалните медиуми. На Јадранската магистрала...

Добро подготвени ограбувачи однеле богат плен од аеродромот во Дубровник

Сто илјади илјади евра се украдени утрово од комбе на аеродромот во Дубровник, со кое обезбедувањето пренесувало пари на аеродромскиот фришоп. Грабежот се случил околу...

Милион туристи го посетиле Дубровник за девет месеци

Дубровник денеска го пречека милионитиот посетител за оваа година – Британката Нејла Парсон, која во хрватскиот град престојува со својот сопруг. Локалните власти очекуваат...

Забрането капење на плажа во Дубровник поради квалитетот на водата

Инспекторатот за заштита на животната средина го забрани капењето на плажата „Доње Чело“ на островот Колочеп во близина на Дубровник, поради незадоволителни микробиолошки параметри,...