Ознака: Драган Јањатов

Јањатов: Србија е меѓу два огна, под голем притисок за да...

Потпишувањето на дипломатскиот протокол помеѓу Србија и Русија за време на  Генералното собрание на Обединетите нации во Њујорк го стави Белград под голем притисок...

Јањатов: Опожарувањето на бугарскиот клуб e улична дипломатија во која сторителот...

За настанатата ситуација со опожарувањето на бугарскиот културен центар „Ванчо Михајлов“ во Битола е виновна Европската Унија, а ваквиот случај претставува последица и на...

Драган Јањатов: Со одлуката на СПЦ целосно се разнебитува Македонија

Според извори на „Нова Македонија“ се очекува Синодот на МПЦ-ОА утре на вонредна седница да го разгледува ставот на СПЦ и ќе одлучува во...

Јањатов: Потешко е да се биде конзул, потребна е специјализација, мора...

Шпекулациите во медиумите поврзани со назначувањето на нов кадар во македонските дипломатско-конзуларни претставништва предизвикаа бурна реакција во јавноста и го отворија прашањето какви критериуми...

Јањатов: Додека се остава Бугарија да прави што сака, таа ќе...

Се додека се остава Бугарија да прави што сака и да нѐ малтретира, таа ќе остане со тврд став, инсистирајќи на точките од спогодбата....

„Про ет контра“ – нова книга од Драган Јањатов

Како резултат на повеќегодишната соработка и учество во проектот „Про или контра“на „Нова Македонија“, деновиве од печат излезе новата книга на Драган Јањатов „Про...

Состојбата во земјите од поранешниот СССР претставена во „Постсоветски меридијани“ на...

Преглед и анализа на актуелната општествено политичката, економска и меѓународно-безбедносна состојба во сите поранешни советски републики од нивното отцепување од некогашниот СССР до денес,...

Можно ли е „балканската крчма“ да стане „европска слаткарница“?

Ова, некогаш „слепо црево на Балканот“, со мошне привлечно комуникациско и геостратегиско воено значење за големите и силни европски држави и империи што го...

Опасната иранофобија на Доналд Трамп

Најновите воено-политички притисоци врз Иран од САД, односно од нивниот претседател, се оценуваат како обид да се принуди Техеран да прифати преговори без укинување...

Вжештена дипломатска реторика

Незаобиколна е констатацијата дека со приближувањето на најавениот термин (јуни, 2019 година) за купување и вооружување на турската армија со ракетните системи за противвоздушна...