Ознака: домашното

Зошто државата не му верува на домашното градежништво?

Македонските градежни компании во одредени периоди градеа низ целиот свет и добиваа признанија за својата работа, а сега политичарите сѐ почесто излегуваат со констатации...

Длабок патриотски стремеж што му дава импулс на домашното стопанство

Сѐ поголем број од граѓаните на Кина планираат и избираат да одат на патување за време на Пролетниот фестивал за да искусат различни култури,...

Зошто е погрешно прифаќањето по автоматизам на странските црни листи во...

Стручната фела во земјава реагира на повеќе недоследности во врска со предложените измени, со јасен став дека ако ваквите измени поминат во Собранието се...

Вредноста на домашното земјоделско производство во надолен тек!

Податоците за финансиските сметки за земјоделското производство треба да се „вкрстат“ и со реалните произведени количества за одредени култури, но и така погледнато може...

Мантрата „произведувај и купувај домашно“ сè погласно одекнува во светот

Дали би било подобро ако една држава едноставно сама произведува сè што ѝ е потребно во рамките на нејзините граници наместо да увезува однадвор?...

Дали спасот е во домашното производство?

Растот на цените на храната ја натера Владата да ги замрзне цените на основните прехранбени производи. Ваквата одлука, според упатените, може да предизвика недостиг...

Што го девалвира домашното земјоделство

Расцепканоста на парцелите, заостанувањето зад современите трендови во производството, неорганизираноста, немањето стандарди и стратегија и големата пазарна надмоќ на откупувачите ги принудуваат земјоделците евтино...

За Романија ќе играат главно ракометарки од домашното првенство

Романија, која досега била дел од сите 24 ракометни мундијали, а од европските првенства пропуштила само едно, во 2006 година, од СП има по...

Се намалува бројот на странци во домашното првенство

Од сезоната 2022/2023, бројот на играчи од странство ќе се намали на шест, а ќе бидат ангажирани според два критериума. Има измени и во...

Драстично намалено домашното производство на месо

Во Македонија продолжуваат трендовите на константното намалување на сопственото производство на храна, иако состојбата што ја наметна ширењето на пандемијата на корнавирусот укажува дека...