Ознака: документарец

На програмата документарец за византиската иконографија во Македонија и во Грција

Викендов на Интернационалниот етнолошки филмски фестивал во Битола Интернационалниот етнолошки филмски фестивал во Битола, „Илинденски денови“, кој е во тек, викендов подготвува богата филмска програма....

Документарецот „Единствен – сеќавање на Тоше Проески“ утре премиерно во Крушево

Документарниот филм „Единствен - сеќавање на Тоше Проески“, чија авторка е Катарина Миловановиќ, а продукцијата е на Прва телевизија од Србија, премиерно ќе биде...

Почна да се прикажува документарецот за Роби Вилијамс

Откако ќе го погледнете овој документарец, сигурно со други очи ќе го гледате дрскиот и харизматичен Роби Вилијамс Неодамна на „Нетфликс“ беше објавен серијал од...

Изложба и документарец на АКТО 18

Програмата на фестивалот АКТО 18 за октомври, под името „Попаметен град 3.0 - Феникс или Апокалипса?“, предвидува едукација, изложба, проекција на филм и разговори,...

Главната награда за документарецот „Помеѓу револуциите“

„Македокс“ ги додели наградите за најдобрите остварувања Фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“, со своето 14. издание по осумдневна филмска програма со 75 документарни остварувања...

Документарецот „Љубовната соба“ номиниран за БАФФ во Њујорк

Долгометражниот документарен филм „Љубовната соба“ во режија на Сузана Диневски е номиниран за награда во категоријата на долгометражни документарни филмови прикажани на фестивалот БАФФ....

Премиера на документарецот за Ајри Демировски во кино „Манаки“ во Битола

Музичко-документарниот филм за Ајри Демировски, авторот на песната „Битола мој роден крај”, премиерно ќе биде прикажан утревечер во киното „Манаки“ во Битола, со почеток во...

Документарецот „Сонцето не грее на сите страни“ во Сараево

Документарниот игран филм „Сонцето не грее на сите страни“, во режија на Глигор Кондовски, денеска ќе биде на програмата „Еј-џej-би индустри - Денови на...

Премиера на документарецот за Бајруш Мјаку во Тетово

Долгометражниот документарен филм „101 улога 102 живота, Бајруш Мјаку“ во режија на Филип Херин, посветен на актерот Бајруш Мјаку, ја имаше својата македонска премиера...

Експедиција Долни Дисан

Нов документарец на Дома Територијата на Македонија е скриена ризница во која се наоѓаат палеонтолошки остатоци со светско значење. Некаде во сувите и песочни ридови...