Ознака: доживотен затвор

Охриѓанец осуден за двојно убиство бара во Бугарија да ја доиздржи...

Охриѓанецот Бојан Петрески, кој во 2015 година е осуден на доживотна казна затвор поради двојното убиство пред хотелот „Император “ во Охрид, врз основа...

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...

Велика Британија воведува доживотен затвор за возачите што усмртиле некого

Во Велика Британија следната недела стапуваат во сила промените на законот со кои е предвидено возач што во сообраќајна несреќа усмртил друго лице би...

За предавство во Украина се предвидува од 15 години до доживотен...

Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, денеска го потпиша Законот за застување на казнените мерки во земјата, според што во иднина за предавство е предвидена казна...

Ратко Младиќ осуден на доживотен затвор

Петчлениот Жалбен совет на Хашкиот Трибунал ја потврди првостепената пресуда против воениот командант на босанските Срби, Ратко Младиќ, кој беше осуден на доживотен затвор...

Малчанскиот бербер во Србија осуден на доживотен затвор

Нинослав Јовановиќ, попознат како Малчански бербер, е осуден на доживотен затвор за злоупотреба на малолетно девојче од Брзи Брод. Пресудата е првостепена и е...

Ел Чапо се жали дека судењето било неправедно

Мексиканскиот наркобос Хоакин Гузман (63), попознат како Ел Чапо, поднесе жалба против доживотната казна затвор изречена пред една година, тврдејќи дека судењето било неправедно,...

Доживотен затвор за жената што сакаше да разнесе катедрала, хотел и...

Сафија Шаик е осудена на доживотен затвор со минимална казна од 14 години поради кроење заговор со самоубиствен напад да ја разнесе катедралата во...

Доживотна казна затвор за тројното убиство во Дебар

По поднесен обвинителен акт од Основното јавно обвинителство Гостивар и завршување на главната расправа, Основниот суд во Гостивар донесе првостепена пресуда со која ја...

Доживотен затвор за озлогласениот гангстер што го киднапираше Хајнекен

Најозлогласениот гангстер во Холандија, Вилем Холејдер е прогласен за виновен за нарачка на серија на убиства во светот на организираниот криминал, јавува Би-би-си. Холејдер (61)...