Ознака: ДНК

„ДНК“ собраа 690 илјади денари за лекување на Леонид Индов со...

Музичарите Панчо и Андреј од групата „ДНК“ објавија дека успеале да соберат 690 илјади денари за лекувањето на Леонид Индов, откога ја ставија на...

Родено првото бебе со ДНК од три различни лица

Во Велика Британија е родено првото бебе создадено со ДНК од три лица откако лекарите спроведоа револуционерна процедура за ИВФ, чија цел беше да...

Се роди првото британско бебе од тројца родители

Во Велика Британија се роди првото бебе создадено од ДНК на тројца луѓе, откако докторите ја спроведоа револуционерната ИВФ - постапка, чија цел е...

Античка ДНК од приврзок стар 25.000 години открива интересни детали

Трагите од древната ДНК содржани во стари коски откриваат фасцинантни тајни за минатото. Извлекувањето на генетскиот материјал вклучува одредено количество на оштетување на предметниот...

Античка ДНК откри како Европејците го избегнале истребувањето пред 20.000...

ДНК извлечена од коските на над 350 луѓе што живееле пред десетици илјади години откри досега непознати поглавја од европската праисторија Новите податоци ги идентификуваат...

ДНК може да даде непроценливи информации

Се сеќавате ли на случајот со исчезнатото тригодишно девојче Медлин Мекен што пред повеќе години исчезна без трага од португалскиот туристички комплекс „Алгарве“? Медиумите во...

„ДНК“ и публиката – еден глас, едно тело, една душа!

Во годината кога одбележуваат јубилејни 20 години на македонската музичка сцена, „ДНК“ имаа серија концерти во поголемите градови во земјава, а финалето, големата роденденска...

Пред јубилеjниот концерт ДНК ја претставија новата песна „Романи“

Концертот ќе има и хуман карактер, бидејќи дел до средствата од продадените влезници Панчо и Андреј ќе донираат во фондацијата „Марко Божиновски“ Љубителите на групата...

ФК Андора – клуб со ДНК слична на Барселона

ФК Андора е основана во 1942 година, но никогаш не играла над третото ниво во Шпанија до сезоната 2022/2023. До декември 2018 година, клубот...

Кога патриотизмот не ти личи

Мораме да ги обучиме нашите деца во љубов и почит кон оние работи што ги сметаме за драги и свети во државата. Мора да...