Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25387)

Вежбањето произведува супстанции слични на канабис

Медицински совет Едно неодамнешно истражување откри дека вежбањето може да го зголеми во нашето тело производството на супстанции слични на канабисот, кои го намалуваат воспалението...

Ќе се гради пловечки град во Јужна Кореја

Пред повеќе од две години, група градежници, инженери и архитекти се собраа на тркалезната маса на Обединетите нации за да разговараат за многу амбициозен...

НАСА планира да изгради нуклеарни реактори на Месечината

Поставувањето нуклеарен реактор на Месечината можеби звучи како заплет од трилер од Студената војна од 1960-тите години, но еден ден тоа може да биде...

Секоја од песните на албумот „Nine lives“ раскажува моја приказна

Јова Радевска, Македонка со кариера во Англија Јова Радевска е Македонка, по потекло од Богданци, која веќе 15 години живее и работи во Лондон. Трпеливо,...

Гостува познатиот српски документарист Горан Радовановиќ

Горан Радовановиќ, еден од најагилните документаристи последниве години во српската кинематографија, вечерва гостува во Кинотеката на Македонија, со неговите два најнови документарни долгометражни филмови,...

„И едноставно така“ е ново поглавје на „Сексот и градот“

Новата серија „И едноставно така“, која наедно е и ново поглавје на култната серија „Сексот и градот“ на „Ејч-би-о“, ќе има премиера на 9...

Вилинските коњчиња се симболи на емоција, страв или среќа

Изложбата „Соочување“ го симболизира соочувањето со сите емоции, соочувањето со нашите белези, кои и колкави линии се останати во нас за овие две години,...

Реакциите за „Букер“ поделени: од ентузијазам до приговори за „неризичен“ пристап

ДЕЈМОН ГАЛГУТ, ЛАУРЕАТ ЗА 2021 ГОДИНА Јужноафриканскиот писател Дејмон Галгут е годинешниот добитник на Букеровата награда за романот „Ветувањето“, во кој пишува за бело јужноафриканско...

„Пеколно“ е најгледана серија на „Нетфликс“

Новата јужнокорејска серија „Пеколно“ на „Нетфликс“ ја надмина „Игра на октоподи“ како најпопуларна серија на платформата за стриминг. Според податоците од аналитичката компанија „Фликс патрол“,...

„Бенедета“, 2021 година

Од светското кино Лезбиската калуѓерска драма „Бенедета“ на холандскиот режисер Пол Верховен ја поттикнува сексуалноста, но се покажува мошне конвенционална во повеќето други аспекти. „Бенедета“...