Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25371)

Сивата економија како нерешлива енигма

Формите на сивата економија се најразлични, од даночни евазии, непријавени вработени, злоупотреби на јавни ресурси, па до разни нерегистрирани активности што се случуваат пред...

Зошто кучињата ја навалуваат главата на страна кога им се обраќате

Животни Истражувачите од универзитетот „Еотвос Лоранд“ во Будимпешта ја тестираа нивната теорија дека симпатичното навалување на главата на кучињата може да биде поврзано со нивната...

Откриени 33 нови видови полжави во виенскиот музеј

Тим истражувачи идентификуваа нови, сè уште непознати видови полжави што се наоѓаат во збирките на Природонаучниот музеј во Виена речиси 150 години. Музејските збирки...

Уметник ги модифицира сообраќајните знаци на забавен начин

Уличната уметност е вид креативен израз што често го покажува ставот на уметникот за светот во кој живееме или неговата реакција на актуелните настани....

Магична поларна светлина на небото над Камчатка

Необична поларна светлина се појави на северот на Камчатка како последица на магнетна бура, соопшти Институтот за космофизичко истражување и ширење радиобранови, при Одделот...

Нуркач 40 години плива со ајкули

Понекогаш е опкружен со 30, па дури и со повеќе ајкули од различни видови, но никогаш немал никаков проблем. Напротив, тој има развиено уникатна...

Долгометражниот игран филм „Улиште“ во кино

Долгометражниот игран филм „Улиште“ по сценарио и во режија на Блерта Башоли, копродукција меѓу Косово, Швајцарија, Македонија и Албанија, трикратен добитник на награда на...

Промоција на „Куферот на Хана“ од Карен Левин

Наградуваната книга за деца „Куферот на Хана“ од канадската авторка Карен Левин ќе биде промовирана утревечер, во 19 часот, во Меморијалниот центар на холокаустот...

Биенална изложба на ликовната колонија „Галичник“

Биеналната изложба на 31. и 32. сесија на ликовната колонија „Галичник“ ќе биде отворена утревечер, во Националната галерија на Македонија, објект „Мала станица“, со...

Браво Генерале, нема повредени!

Во изминатите 17 години, Христов бил дел од повеќе филмови и серии и со гордост истакнува дека не се случиле никакви проблеми при снимање...