Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25254)

Мис лошо однесување – игран филм

Режија: Филип Лоуторп Улоги: Кира Најтли, Bеј Бакли, Шарлот Спенсер, Кили Хоуз, Суки Ватерхаус... Ова е филмска приказна за жените што решија да го нарушат натпреварот...

Сивиот кит ја направи најголемата морска миграција

Сив кит, мажјак, го исплива најголемото растојание досега забележано на морски ’рбетник - околу 26.900 километри или повеќе од половина од обемот на Земјата Сив...

Како да ги ублажите симптомите на егземата

Симптомите на атописки дерматитис или егзема се: чешање, сува, воспалена и надразнета кожа и главно се манифестираат на внатрешната страна на колената, лактите и...

Робот за маникир лакира за 10 минути

Стартап-компанијата во Сан Франциско го претстави првиот бесконтактен робот за маникир, кој може совршено да лакира нокти за десет минути, за само осум долари. Клиентите...

Колонија со ретки орхидеи диво изникна во Лондон

Колонија со ретки орхидеи е пронајдена во една градина на покривот на банка во центарот на Лондон. Ова е првпат оваа орхидеја да се...

Британски фармер на 84 години стана јутјубер

Британецот Џон Батлер е бивш фармер, кој на 84 години стана јутјубер и сега има 120.000 следбеници. Многумина му се благодарни на советите во...

Промоција на првиот Речник на антонимите во македонскиот јазик

Во Културно-информативниот центар, в понеделник, во 19 часот, ќе биде промовиран првиот Речник на антонимите во македонскиот јазик, подготвен од Емил Ниами, а во...

Харисон Форд и во „Индијана Џонс 5“

Иако се шпекулираше дека во петтото продолжение на серијалот „Индијана Џонс“, Харисон Форд (78) ќе му го отстапи местото на Крис Прат (41), сепак,...

Петар Петковски номиниран на Сараевскиот фестивал

Aктерoт Петар Петковски, кој ја толкуваше улогата на Бојан во македонската ТВ-серија „Фамилијата Марковски“, е номиниран на Сараевскиот филмски фестивал за наградата „срце на...

Збогување со поетесата Виолета Сековска

Македонското литературно небо остана без поетесата Виолета Сековска (59), која почина ненадејно во средата. Сековска беше дипломирана библиотекарка, а поезија почна да пишува активно...