Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25141)

Териерката Маза и Џоле мајмунот (3)

Неволно, со притворна насмевка, се упатувам кон салонот, каде што г-ѓа Ј., со лупа во раката, ме дочекува во елегантната стилска фотелја од фини...

Ja vjeni dies

Второнаграден расказ на конкурсот на Фондот на холокаустот на Евреите на Македонија 10 март 1943 г., 16 часот и 45 минути, Битола Пораката дојде од Софија....

Домување

Собни билки што го чистат воздухот Има голем број видови билки што се исклучително отпорни и не бараат многу внимание, кои може да преживеат повеќе...

Деми Мур со новиот изглед предизвика лавина критики

Холивудската глумица Деми Мур (58) се појави на неодамнешната модна недела во Париз и ги вџаси гледачите. Веднаш се појавија голем број шпекулации дека...

Во последните 50 години, бројот на ајкули намален над 70 отсто

Во последните 50 години, популацијата на ајкули и раи е намалена за 71 процент, покажува студијата објавена во списанието „Нејчр“. Значителното зголемување на риболовот од...

Инсектите ќе станат важен дел од нашата исхрана во иднина

Неодамна, Европската агенција за безбедност на храната одобри употреба на еден вид ларви за исхрана на луѓето Во последно време сѐ повеќе се дискутира во...

Панорама / Србите јадат помалку леб

Љубљана - Стотици родители и деца протестираа во Копер против одлуката на Владата повторно да ги затвори училиштата и градинките во регионот Обално-Крашка по...

Итен состанок поради нови случаи од британскиот вирус

Грција Нови 108 случаи на заболени лица со мутации на ковид-19, од кои 107 се од британскиот и еден од јужноафриканскиот тип, е вчерашниот здравствен...

За време на пандемијата зголемена илегалната трговија со миленичиња

Поради карантинот и осаменоста, многу Германци побарале да купат домашни миленичиња, од нив најголем број пристигнуваат преку илегалните канали за продажба на животни од...

Вакцинацијата ќе ѝ го отвори патот на економијата

Кризата недвосмислено покажа дека здравствените проблеми директно се рефлектираат во економијата и предизвикуваат економски проблеми и дека за бизнисмените е многу важно кога ќе...