Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25141)

Онлајн запознавањето може скапо да ги чини граѓаните

Како што често се случува со ваквиот вид измами, сѐ е замислено и направено за да изгледа нормално,вообичаено, легално и легитимно. На инвестициските профили...

Ван Форест изненадувачки победник

Тој во дополнителната армагедон-партија го совлада својот сонародник Аниш Гири, откако и двајцата имаа по 8,5 поени ШАХ - ТУРНИР ВО ВАЈК АН ЗЕ Холандскиот велемајстор...

ОУ „Лазо Ангеловски“ во скопски Аеродром ќе добие 4 нови...

Почна изградбата на четири нови училници во рамките на основното училиште „Лазо Ангеловски“ во Ново Лисиче. Проектот предвидува да се изградат приземје и кат,...

Нов рекорд на Ивановски и норма за настап на ЕП

На митингот во Белград, Ивановски ги истрча 1.500-те метри за 3:44.98 минути и си обезбеди норма за настап на ЕП во сала, кое ќе...

Песна за возовите

Мене ми се чини дека секој воз знае по една песна. Качете се во кој било воз, седнете каде било и вслушајте се: трака-трука-трака,...

Данска не го даде тронот

Актуелниот светски првак во финалето во неизвесен меч ја совлада Шведска со 26-24, што претставува негов втор златен медал од ваквите натпреварувања ЗАВРШИ СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО...

Семејството е остров во разбрануваното море на животот

Етика за млади Свадбите се едни од најважните и највесели средби на луѓето. На младенците им се посакува среќа, им се упатуваат искрени желби заедничкиот...

Креативноста на дело

Со задачата по ликовно, на тема „Облечи се како познат сликарски портрет или позната личност“, наставничката Касиопеја Наумоска од Скопје им дала шанса на...

Јатки на мудроста

Умни стихови на писателот Стојан Тарапуза (13) Драги деца, во „Колибри“ можете да ја читате рубриката „Јатки на мудроста “, умните мисли на познатиот македонски...

Ангелот на слободата

На Гоце Делчев (4 февруари 1872 г., Кукуш - 4 мај 1903 г., Баница) Кон зората одлета твојот лик, ко ангелска светлина, ти ангелу на слободата! За слободата...