Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25010)

Технологија

Второ издание на луксузниот часовник „бовет“ Минатата година, швајцарскиот производител на луксузни часовници „Бовет“ го претстави часовникот „рецитал 26 брејнсторм чаптер 1“ со комплексен дизајн....

„Булгари“ ја претстави раскошната барок-колекција накит

Дизајнерката на новиот накит на брендот „Булгари“, Луциа Силвестри, креираше накит инспириран од барокот. Како што објаснува таа, моделите се ода на Рим и...

Зошто некои од луѓето ја негираат пандемијата?

Кога луѓето се соочуваат со големо количество анксиозност, тоа го сфаќаат како закана и развиваат стратегии за да се одбранат. Отфрлањето може да се...

Ди Каприо импровизирал една од најпознатите сцени во „Титаник“

Нема сомнение дека блокбастерот на Џејмс Камерон од 1997 година, „Титаник“, е ремек-дело. Тричасовниот класик отсекогаш има ист ефект врз луѓето 23 години подоцна...

Онлајн промоција на „Миа во Амстердам“ од Јана Мишо

Вториот дел од серијалот „Јас сум Миа“ насловен „Миа во Амстердам“ на младата авторка Јана Мишо ќе биде промовиран онлајн, вечерва, во 19 часот,...

Сонувал да го посети Голи Оток

Битолчанецот Диме Талевски, веќе три години во пензија, работел во рудникот „Суводол“ и едвај чекал да ги исполни условите за пензија. Уште додека работел...

„Куршумли-ан“ е објект во кој тишината најгласно зборува

Почна 11-от „Македокс“ Иако „Куршумли-ан“ нема да биде во функција за филмските проекции од програмата на 11-то издание на фестивалот на креативен документарен филм „Македокс“,...

Врвни уметници на Француската вечер на „Охридско лето“

Обоистката Ариан Баке и пијанистот Теодор Ламбер од Франција испишаа уште една магична ноќ во историјата на „Охридско лето“, со концертот што го одржаа...

Прва награда за хаикуто „Странец на одмор“ на Прокопиев

Mакедонскиoт писател Александар Прокопиев е добитник на првата награда „Радмила Богојевиќ“, на истоимениот четврти меѓународен конкурс за хаику распишан во Србија, организиран од страна...

Бакингемската палата најавува големо уметничко шоу за декември

Некои од најзначајните слики на британската кралица, кои обично се поставени во јавните простории на Бакингемската палата, ќе бидат искористени за специјална нова изложба...