Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25002)

Панорама / Најдобри со нула отсто раст!

Софија - Група демонстранти прексиноќа повторно поставија шатори и го блокираа сообраќајот најмалку на три места во главниот град на Бугарија. Главната инспекторка Красимира...

Животни

Луѓето што имаат кучиња живеат подолго Отсекогаш е познато дека кучето е најдобриот пријател на човекот, а таа стара изрека неодамна доби уште една потврда....

„Егзит“ во соработка со Светската програма за храна на ОН

Фестивалот „Егзит“, во партнерство со Светската програма за храна на Обединетите нации, најголемата хуманитарна организација на светот, го почнува проектот „Лајф стрим“, чија цел...

Маслото од соја понездраво од шеќерот

Шеќерот и мастите се сметаат за најнездрава храна кога станува збор за здравјето, но научниците предупредуваат дека има нешто понездраво од овие две намирници,...

Опасни медузи што парализираат на брегот на Шпанија

Опасните медузи, поради кои минатата година беа затворени три плажи во шпанското одморалиште Бенидорм, беа забележани на брегот на Марбелја. Градските власти им наредиле на...

Петте најчести интернет-измами и како да се заштитите

Кога сте поврзани на Интернет, никогаш не можете да знаете каде демнат опасности. Ви ги претставуваме најчестите начини на измама на интернет, како и...

Познатата руска пијанистка Наталија Трул на „Охридско лето“

Музичката програма на фестивалот „Охридско лето“ викендов продолжи со концерт на познатата руска пијанистка Наталија Трул, во црквата „Света Софија“. На репертоарот беа дела...

Скулптура на Станко Павлески на „Риека 2020“

На изложбата „Арт/Војна/Транзиција“, Павлески учествува со награденото дело „Архитектони - структури 2“ Македонскиот уметник Станко Павлески учествува со скулптура на изложбата „Арт/Војна/Транзиција“, која е отворена...

Онлајн наставата нов предизвик за балканските хакери!

ХРВАТСКА Актуелната корона-криза дополнително им годи на злонамерните хакери од Балканот, затоа што и така се затворени во просториите и им доаѓаат секакви идеи во...

Короната ја уништи свадбената индустрија

Препораките од здравствените власти за ограничување на бројот на гостите беа причина за одложување на многу венчавки во Србија, со што се доведе во...