Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 25002)

Европејците почнаа да трошат, Македонците воздржани

Во Европската Унија обемот на трговијата на мало во јуни 2020 година се вратил на нивоата забележани во февруари 2020 година, односно пред почетокот...

Вкочанетоста и болките во грбот најнов „симптом“ на коронавирусот

Работата од дома е наметнат тренд за време на пандемијата на корона. Таа превентивна безбедносна мерка против ширењето на вирусот се покажа како успешна....

Самите си режираме опскурни сценарија

Научниците од Универзитетот во Мелбурн излегоа со процена дека бурите и порастот на морското ниво ќе опустошат територија со површина колку што има цела...

Ќе има ли парламентарно мнозинство до четврток

Иако изминатиот викенд заедничкото соопштение на СДСМ и на ДУИ дел од медиумите го протолкуваа како подавање рака, сепак лидерот на СДСМ, Зоран Заев,...

Судирот на партиските титани и на виртуелна платформа

Партиите во земјава, и по изборите, сѐ уште водат вистинска војна на интернет и на социјалните мрежи. Дефицитот од средби лице в лице овозможи...

Најдена црната кутија на авионот на „Ер Индија“

Истражителите ја пронајдоа црната кутија од авионот на компанијата „Ер Индија експрес“, кој во петокот со 190 патници се излизга од пистата и се...

За снаодливите Американци нема патни ограничувања во Европа

Слабото спроведување на карантинските мерки и различните национални политики во ЕУ им овозможуваат на туристите од земјите на листата за забрана на влез во...

Дали експлозијата во Бејрут ќе детонира и економска криза во земјата

По минатонеделната силна експлозија во Бејрут, во која загинаа над 160 лица, а 6.000 засега се повредени, во земјата деновиве изби бран на протести...

Потпишани уредбите за новата финансиска помош во САД

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Доналд Трамп, викендов потпиша четири извршни уредби што им обезбедуваат економска помош на милиони Американци што ги загубија своите...

Непочитување и понижување на спортски новинар

ФЕРПЛЕЈ, ШТО БЕШЕ ТОА? И тоа ми се случи. По повеќе од 56 години работа како спортски новинар, вчера вратата на Градскиот стадион во Скопје...