Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24829)

„Добро ја познавам Македонија, очекувам возбудлив меч“

ЈАНКО БОЖОВИЌ, ДЕСЕН БЕК НА АВСТРИЈА, НЕКОГАШЕН ЧЛЕН НА МЕТАЛУРГ Многу добри спомени носам, го сакам Скопје, ја сакам Македонија, поминав убав период таму, каде...

Досега невидена доминација на Ливерпул

„Црвените“ на 21 меч сезонава ја забележа 20-та победа (со едно реми), што е најдобриот почеток на првенствена кампања во историјата на англискиот фудбал,...

Преку Катар во Франција

Тренерскиот живот на Магдинчев беше интересен и исполнет со многу преселби. Откако тренираше повеќе југословенски екипи, замина во Катар, за оттаму да продолжи во...

До кога само ветрот ќе го чисти воздухот?

Скопје и во почетокот на 2020 година се најде на врвот на листата на најзагадени градови во светот. Додека сите се задушуваме со отровниот...

Преспав

Да нема недоразбирање, не сум видела ниту една епизода од познатата хумористична серија „Преспав“, иако стигнала до четврта сезона и доживеала значаен успех (откупена...

Македонија ја внесе Бугарија во НАТО и во ЕУ, а за...

На 22 февруари 1999 година, во Софија, премиерот Љубчо Георгиевски потпиша капитулантска Заедничка декларација со бугарскиот колега, Иван Костов. Како и секогаш, кога е...