Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24829)

меридијани

Анкара - Осум деца се удавиле кога брод со мигранти потонал близу западниот брег на Турција, јавија турските медиуми. Во несреќата загинале вкупно 11...

Загадувањето годишно убива по 8,3 милиони луѓе

Изложеноста на токсичен воздух, вода, почва и хемикалии годишно убива по 8,3 милиони луѓе, според нова анализа на Глобалната алијанса за здравје и загадување....

Битка меѓу САД и Кина за Гренланд

Гренланд е привлечен за САД и за Кина од две причини, економски и стратегиски, а тие се поврзани со климатските промени, велат аналитичарите Гренланд не...

Ѓубре, дупки и мрачни ходници меѓу продавниците

Неосветлените делови во некои од трговските центри во населбите се причина и за кршење излози и за кражби, па оттаму и стравот на купувачите...

СПЦ со затворени порти, ќе се крстиме во Грчката црква?

Владиката Пимен и владиката Тимотеј во две одделни изјави минатата недела практично ги исцртаа позициите на МПЦ-ОА, но и открија детали како стојат работите...

Крањец и Зубчиќ најдобри на велеслаломот во Аделбоден

Словенецот Жан Крањец е сензационалниот победник во велеслаломот, втор триумф за него во кариерата, во Светскиот куп (СК) во Аделбоден, Швајцарија. За второто изненадување...

Макпетрол најтрофеен на Првенството на Македонија

Макпетрол е најуспешниот карате-клуб на Сениорското првенство на Македонија, кое се одржа викендов во Скопје, со вкупно 12 освоени медали (седум златни, еден сребрен...

Фудбалот сѐ помалку е битка меѓу поединци, а сѐ повеќе натпревар...

Ова што го карактеризира врвниот фудбал во моментов е тоа дека целиот тим се движи толку брзо и автоматски што некои ситуации треба да...

Пораз на теренот, но обединети надвор од него

Спортот и спортистите од сите националности секогаш имале моќ да инспирираат и да сплотуваат. Македонските ракометари со својата игра, залагање и со победничкиот менталитет...

Ракометот нѐ обедини

Огромна поддршка почувствуваме, нацијата е на нозе, како и секогаш. Оваа традиција треба да продолжи, затоа што само тоа нѐ обединува. Без разлика на...