Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24829)

Чукотка – град на крајот на светот

Држава: Русија Домородно население: Чукчи и Ескими Површина: 721.500 квадратни километри Чукотка се наоѓа во североисточниот дел на Русија и Евроазија. Станува збор за едно...

Збогум за Неда Арнериќ, вечното девојче на југословенскиот филм

Актерската икона што зад себе бележи богата филмска и театарска кариера, остави трага и во македонската кинематографија преку својата прочуена улога во филмот „Исправи...

Животни – Казнувањето на кучето влијае врз неговото психичко здравје

Дресура на кучињата што вклучува казнување остава краткорочни и долгорочни ефекти врз нивното психолошко здравје, покажа неодамнешно португалско истражување. Методите, како што се карање...

Вонземјани постојат и можно е да се меѓу нас

Вонземјаните постојат и можно е тие веќе да се наоѓаат меѓу нас на Земјата, вели Хелен Шарман, првата британска астронаутка. Шарман за списанието „Обсервер“ изјави...

Тимоти Халамет ќе го глуми Боб Дилан

Музичкиот џин Боб Дилан (78) ќе добие својот долгометражен филм, а пејачот ќе го отелотвори младиот актер Тимоти Халамет (24), кој беше номиниран за...

Кралицата Елизабета и принцот Хари денеска ќе разговараат во четири очи

Кралицата Елизабета денеска го повика својот внук, принцот Хари, на „кризен состанок“, за да разговараат во четири очи за идните активности за него и...

„Паразит“ од Бонг Џун Хо ќе стане ТВ-серија

Лимитирана серија базирана на критички признаениот јужнокорејски филм „Паразит“ е во подготовка за ХБО, потврдува веб-сајтот „Вариети“. Режисерот на филмот, Бонг Џу Хо и...

Спомен-табла на Иво Андриќ ќе биде поставена во Брисел

На една куќа во Брисел, во која во одреден период живеел писателот нобеловец Иво Андриќ ќе биде поставена табла што ќе укажува на овој...

Нада Прља за македонската современа уметност во Париз

Уметницата Нада Прља, претставничката на Македонија на минатото, 58. Биенале во Венеција, на 9 јануари во Париз одржа презентација на македонската современа уметност, во...

Панорама

Подгорица - Од почетокот на годината во Црна Гора има повисоки акцизи за етил алкохол, газирани пијалаци, цигарите, фино режен и нережен тутун и...