Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24823)

Онур и Шехерезад чекаат бебе

Актерската двојка Берѓузар Корел и Халир Ергенч, кои на телевизиската публика ѝ останаа во сеќавање како Онур и Шехерезад од мегапопуларната турска сапуница „Илјада...

„Капетан Марвел“ прв на списокот на филмови со најмногу грешки

Интернет-страницата „Муви мистејкс“ ги брои и ги бележи сите грешки направени во филмовите, а нивната статистика од претходната година покажа дека филмот со најмногу...

Во кината стигна италијанскиот кандидат за „оскар“ „Предавник“

Италијанскиот кандидат за „оскар“, филмот „Предавник“, е на репертоарот на домашните кина од 26 декември. Кој ја издаде прочуената сицилијанска мафијашка организација Коза ностра? Како...

Божиќни ретрофилмови

Божиќ се ближи и телевизиите ќе нѐ затрупаат со еден куп божиќни филмови што веќе сме ги гледале. Но освен добро познатите божиќни класици,...

Кученце на подарок од претседателот!

Актуелниот руски претседател Владимир Путин е еден од најмоќните политичари повеќе од една деценија како на руската така и на светската политичка сцена. Многу...

Медицински совет – Јагоди за здрав мозок

Постојат многу работи што можат да ви помогнат да го вежбате мозокот и да го одржувате здрав, но не е толку добро познато дека...

Јануарско „Киноутро“ во Кинотека

Јануари, по обичај, е терминот за детски филмови во „Киноутро“ во кинотеката. Веднаш по новогодишните и божиќните празници, најмладата публика ќе има убава можност...

Ердоган го претстави „ТОГГ“, турскиот автомобил на иднината

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги откри прототипите на двата автомобили чие сериско производство ќе започне за три години, јавуваат турските медиуми. Ердоган, претставувајќи...

Сто години од поставувањето на статуата Христос

Во 2020 година ќе бидат одбележани 100 години од поставувањето на една од најпознатите статуи на светот, Христос спасителот во Рио де Жанеиро, во...

Драма на Османли објавена во списанието „Екерман“

Во најновиот број за јануари-февруари 2020 г., на престижното електронско списание за литература „Екерман“, кое се појавува во Србија, објавен е драмскиот текст „Двајца...