Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24608)

Нови тензии пред изборите во српските општини

Дали Српска листа ќе учествува на изборите зависи од одлуката на српската влада во Белград Со распишување на избори за претседатели во четири општини на...

ММФ: Македонската економија годинава со раст од три проценти

Три проценти раст на домашната економија за годинава прогнозира Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во најновиот глобален извештај. За наредната година прогнозата за растот на...

Кога побрзо ќе патуваме до морињата во соседството?

Придобивките од изградбата на автопатиштата се огромни, но сепак процесот на нивното комплетирање се одвива бавно, поради што е неопходно граѓаните кои веќе ги...

МВР и Обвинителството го анализираат говорот на Реџепи

Неодамнешниот јавен настап на поглаварот на Исламската верска заедница во земјава, Сулејман Реџепи, предизвика лавинa реакции со оцена дека тој користел говор на омраза...

Грузија и Украина приоритет на агендата на НАТО

Дали патот за прием на Украина и на Грузија во НАТО навистина води преку Русија, ако се знае дека меѓу Москва и двете бивши...

НАТО треба да понуди јасен патоказ за членство

НАТО годинава обележува две годишнини: седум децении од своето основање и две децении од првото проширување зад поранешната Железната завеса. Гледајќи наназад, статусот на...

ДКСК одби осум приговори за прекршување на Изборниот законик

Државната комисија за спречување на корупцијата (ДКСК) вчера одби осум од девет приговори поднесени од ВМРО-ДПМНЕ за прекршување на Изборниот законик и Законот за...

Загубени во преименувањата

Без оглед на уверувањето на Владата дека го направила вистинскиот избор со преименувањето на националната арена „Филип Втори“ во „Тоше Проески“, останува фактот дека...

Медиумите ретко ги означуваат белите екстремисти како терористи

Насилните исламистички екстремисти имаат трипати поголеми шанси да бидат означени како терористи во споредба со екстремно десничарските напаѓачи, покажуваат резултатите од опсежното истражување на...

Нетанјаху е на чекор до рекорден петти мандат

И покрај изедначениот изборен резултат со главниот ривал, израелскиот премиер е во многу подобра позиција за формирање мнозинска владејачка коалиција, составена од националисти, екстремни...