Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24608)

Љубовното писмо на Џони Кеш до сопругата Џун – најубаво на...

Писмото на Џони Кеш, упатено до неговата сопруга, Џун Картер Кеш, според една неодамнешна анкета, е прогласено за најубаво љубовно писмо на сите времиња....

Фестивал во Швајцарија ќе го носи името на Есма Реџепова

Меѓународниот „Џипси - фестивал“ што се одржува секоја година во Цирих, Швајцарија, во иднина ќе се вика „Есма - фест“, во чест на кралицата...

Ромите и циркузантите биле првите номади на тркала

Животот на тркала поради слободата и авантуристичкиот карактер отсекогаш наоѓал пат до лицата со немирен дух Уметноста на номадскиот живот помина пат од Европа до...

Премиера на филмот „Незаборавна пролет во заборавено село“

Филмот на режисерот Куштрим Бектеши, „Незаборавна пролет во заборавено село“, ќе биде прикажан во киносалата на Центарот за култура во Кичево, вечерва, со почеток...

И во инклузивната „Пепелашка“ се случуваат чуда

Оваа прва инклузивна балетска претстава на Балканот обедини над 200 учесници од различна возраст, а со учеството на лица со попреченост, кои ги толкуваа...

Ме плаши светот што ја изгуби смислата за хумор

Милан Кундера во интервју со Филип Рот Во 1980 година беше објавено интервју со Милан Кундера, кој деновиве го прослави својот 90-ти роденден, кое го...

Едноставно и прекрасно

Во 1936 година, американскиот композитор Самјуел Барбер (1910-1981) го напишал Гудачкиот квартет опус 11. Бил задоволен од своето дело и тоа се изведувало, но...

Авторка што пишува за болките и предизвиците на современата култура

Промовирана книгата „Културна фабрика“ на Ана Мартиноска „Културна фабрика“ има цел да проговори за болките и предизвиците на современата култура, сфатена во најшироката смисла на...

Целосно деминирање до крајот на 2025 година

Во Босна и Херцеговина се наоѓаат од 75.000 до 80.000 мини на два отсто од целата територија, а од овие експлозивни направи се загрозени...

Нападите на новинарите се напади на службени лица

Претставничкиот дом на парламентот на Федерацијата на Босна и Херцеговина ја усвои иницијативата со која нападите на новинарите се третираат како напади на службени...