Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24608)

„Вардариште“ во карантин, a кучињата на слобода

Затворање на стационарот „Вардариште“ е мерката што ја изрече Агенцијата за храна и ветеринарство по извршените инспекциски контроли, како и забрана за заловување на...

Кучињата-скитници опасност за минувачите

Од Министерството за внатрешни работи информираат дека во текот на месец март годинава се пријавени 67 случаи на лица каснати од кучиња-скитници, и тоа...

Рибите и електрицитетот

Движењето на водата во близината на ајкулата создава волтажа по должината на каналот што, пак, на ајкулата ѝ дава сигнал за присуство на други...

Пионерите на прв тест на турнир во Унгарија

Македонската машка ракометна репрезентација од генерацијата 2002/2003 година, денеска и задутре ќе го има својот деби-настап на турнирот во Балатон, Унгарија, каде што покрај...

Нееднакви перцепции за принципот на владеењето на правото

Владеењето на правото е принцип втемелен на поставките за универзалност, неутралност и предвидливост. Универзалноста значи дека правилата важат за сите, без исклучок, дека зафатите...

Ѕвездена игра на Карлсен во Шамкир

Неговиот играчки перформанс на турнирот од 2.988 поени, на кој победи со два поена разлика пред второпласираниот, како и фактот што не е поразен...

Егоров освои бронза на ЕП, за Македонија по 12 години

Рамазанов освои бронза на ЕП 2007, а Егоров тоа го направи завчера на ЕП во Романија. Од другите македонски борачи на ЕП 2019, Нуров...

Шест тима можат да стигнат до ЛШ и од дома и...

Четвртфиналистите во Лига Европа играат и за пласман во Лигата на шампионите, но Челси, Наполи, Бенфика, Ајнтрахт, Арсенал и Валенсија во домашните првенства веќе...

Тотенхем победи и доби и статистика на своја страна

Тотенхем се пласирал во следната рунда во ЛШ на последните девет настапи на кои славел во првиот меч. Сити, пак, по загубен прв дуел...