Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24552)

Промоција на „Големото стакло“

Промоција на списанието „Големото стакло“ ќе се одржи вечерва, во 20.30 часот, во Музејот на современа уметност. Списанието првпат е издадено во 1995 година...

Првата награда за стрипот „Круг“ на средношколецот Никола Панов

Стрипот насловен „Круг“ му ја донесе првата награда за најдобар стрип „лифт“ од книгоиздателството „Темплум“ и ОХО, на средношколецот Никола Панов од Штип, кој,...

За културата треба да се грижат луѓето од културата

Бројот на новинарите од културата се намалува од ден на ден. Имам чувство како да сме некое племе што полека исчезнува. Белки нема и...

За Рама, претседателот Мета е предводник на опозицијата

Албанскиот премиер Еди Рама остро реагираше на ставот на претседателот Илир Мета за анулирање на изградбата на големата обиколница во Тирана. Рама напиша на Твитер...

Пет точки за разграничување

Разграничувањето меѓу Србија и Косово, по долгото затишје, повторно е ставено на преговарачка маса, а конечното решение за спорот меѓу Белград и Приштина ќе...

Бањите да се регулираат како природни лекувалишта

Регулирање на статусот на бањите, како природни лекувалишта во рамките на постојниот Закон за здравствена заштита, бараат од Групацијата на бањи при Стопанската комора...

Хронологија на проширувањето на НАТО

Во пресрет на еден мошне значаен и долгоочекуван настан во поновата македонска историја - потпишувањето на документот за пристапување на нашата земја во членство...

Кандидатури се редат, адути се кријат

Во текот на денешниот ден треба да биде решена една од серијата непознати поврзани со претседателските избори. Имено, се очекува опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ официјално...

Краците на терористите од ИД пружени и кон Македонија

Колку Македонија е безбедна од заканите на Исламската држава (ИД) и дали краците на оваа терористичка организација и натаму се присутни во земјата во...

Со тандем наставници до здрава младина без деформитети

Почнува часот по физичко. Во салата, 31 ученик од второ одделение. Одделенската наставничка Тиљај Адеми ги реди децата во ред. Плеска со рацете и...