Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24497)

Островот на мртвите

За време на едно патување по Медитеранот, швајцарскиот сликар Арнолд Беклинг (1827-1901) видел еден остров што пленел со својата убавина. Подоцна, по сеќавање, го...

Кога рок-музиката се судри со операта

Како е снимена легендарната песна „Barcelona“ Идејата да се спојат еден од најголемите рок-пејачи на сите времиња и светски познатата сопранистка, за да се означи...

Најголемата инвестиција на Црвенковски

СТОЈАН АНДОВ, ДО АТЕНТАТОТ И ПО НЕГО (3) Кој и зошто сакал предвремено да го „пензионира“ тогашниот шеф на државата Киро Глигоров, какви заканувачки пораки...

Денеска, во Истра, Горан Стефановски требаше да зборува за македонската литература

Пулскиот саем на книгата изразува длабоко сочувство до семејството и пријателите, но и до сите култури во кои Стефановски беше важен, почнувајќи од македонската...

Атина блокирана од штрајкови

Поради 24-часовниот штрајк на работниците во Грција, вчера беа во прекин железничкиот и поморскиот сообраќај, како и јавниот градски превоз во Атина. Штрајкот е...

Брисел повикува да се симнат царините

Без посилен меѓународен притисок врз Приштина, нема брзо да дојде до укинување на царините што се воведоа за српската стока, кажа српскиот министер за...

За законот за абортус ќе одлучуваат конзервативни експерти

По неколкудневниот молк на министерот за здравство Милан Кујунџиќ за имињата што работат на новиот закон за абортус, хрватските медиуми го добија списокот на...

Ауфидерзен, фрау Ангела!

Повлекувањето на Меркел од политиката ќе остави големи траги и во Германија и во ЕУ. Во Брисел веќе стравуваат дека ЕУ нема да биде...

Новиот момент на Меркел

Oткако германската канцеларка објави дека нема да бара друг мандат и ќе се повлече од лидерската позиција во нејзината партија на крајот на годината,...

Што носи „кохабитацијата“ меѓу министерот и неговиот заменик во МОН?

Заменик-министерот за образование и наука Петар Атанасов, кој три месеци е на функцијата, реагира дека институцијата е неефикасна. Тој вели дека мора да се...