Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24478)

Ревија на пионерите на модната сцена

Вечерва, во 19 часот, во Музејот на Македонија ќе се одржи ревија на која своите креации ќе ги претстават етаблирани македонски дизајнерски имиња, меѓу...

Најважно ми е да продолжам да креирам музика!

Песната „Да би можел“ ја снимив најмногу заради себе, а реакциите беа неверојатни. Добив преубави коментари и многу ми е мило што многу луѓе...

Либерализација на производството на индустриски коноп

Хрватската влада минатата недела ги достави до парламентот измените на Законот за спречување на злоупотребата на дрога со кои ќе се либерализира статусот на...

Рама: Имаме проблем со Мета

Албанскиот премиер Еди Рама вчера од собраниската говорница призна дека Владата првпат од моментот кога е избрана има проблем со шефот на државата Илир...

Уцени и закани и секој со секого за останување на власт

На политичката сцена во Босна и Херцеговина на големо се тргува со позициите, а тоа најдобро се прави со блокада на процесот за конституирање...

Сообраќајците најкорумпирани меѓу полицајците

Постои исклучително висока перцепција за широко распространета корупција во сите институции во земјава, а перцепцијата за постоење корупција во полицијата е присутна кај околу...

Мицотакис: Уставните амандмани се полоши и од Преспанскиот договор

Претседателот на најголемата грчка опозициска партија Нова демократија, Кирјакос Мицотакис, говорот пред својата пратеничка група на вчерашниот состанок го почнал со прашањето за името...

Се помири, се покори, прифати, се навикна на нешто…

Како синоними на зборот „помирување“ во македонскиот стандарден јазик се прифатени и зборовите: прифати, покори, потклекне, свикне на нешто... Дали токму синонимите на помирувањето...

Жените страдаат пет пати повеќе од мажите при семејно насилство

Од јануари до септември 2017 година, вкупниот број на пријавени жртви на семејно насилство изнесувал 761, од кои 117 се од машки, а 551...

Бизнисмените стравуваат од намалување на конкурентноста

Доколку се реализира прогресивното оданочување, тоа ќе има негативни последици врз целата бизнис-заедница, со тоа што ќе се зголеми сивата економија и ќе се...