Ознака: Дневен весник (Ед. бр. 24369)

Отворен ден на мултикултурализмот во Кичево

Денеска по петти пат во Центарот за култура ќе се одржи Отворениот ден на мултикултурализмот во општината Кичево, кој го организира здружението за развој...

Аксвел и Ингросо покажаа зошто се едни од најбараните диџејски ѕвезди

Откако еден од најуспешните македонски диџеи, Александар Галоски, ја загреа атмосферата на стадионот на АРМ, со што почна годинашното издание на фестивалот „Скопје колинг“,...

Презентација на проектот „Активно кино за заедницата“

Настанот „Активно кино за заедницата“ ќе се реализира во железничка зграда во Скопје, денеска, од 11 до 15 часот. Употребата на одреден простор за...

„Мандала“ на Јана Андреевска се слушна и во Фрајбург

Делото „Мандала“ на македонската композиторка Јана Андреевска, создадено во 2015 г., е изведено и на фестивалот „Меркланг“, во германскиот град Фрајбург, од ансамблот „Авенчр“,...

Излезе книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов

Издавачки центар „Три“ ја објави книгата „Белиот трофеј“ на Блаже Аризанов, основач на стартап-компанијата „Стеј анкл“, една од деветте најпросперитетни индиски компании за 2018...

Промоција на „Ехо на слободата“ во Битола

Промоција на новата книга „Ехо на слободата“, на авторката и новинарка Ана Јовковска, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во Битола, во локалот...

„Арт Базел“ го донесе врвот на современата уметност

Престижниот саем на современата уметност „Арт Базел“ во швајцарскиот град Базел го одржа своето 49-то издание. На него се претставија вкупно 291 галерија од...

Цел Балкан заинтересиран за Македонија

Димитри Литоксоу Во Париз, во 1919 година, беше издадена една интегрална историско-етнолошка студија за Македонија на Гркот В. Колокотронис. Авторот го препишува бројот на патријаршистите...

Фудбалски куриозитети што не се забораваат

Дали сте знаеле дека познатиот сликар Никола Мартиновски покажувал многу таленти, меѓу кои и за спортот? Бил голман, и тоа во еден од најпознатите...

Конференција за развојот на меѓународната соработка за монетарната и финансиската стабилност

Гувернерката на Народната банка на Република Македонија, Анита Ангеловска-Бежоска, вчера и денеска во Швајцарија учествува на два настана на Банката за меѓународни порамнувања (БИС),...