Ознака: дмитриј песков

Нема многу надеж дека ќе биде продолжен договорот за житото, истакна...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков изјави дека „нема многу надеж“ оти договорот за транспорт на житото преку Црното Море ќе биде продолжен. Договорот за житото,...

Песков го обвини Киев за саботажа при уништувањето на браната Каховка

Кремљ денеска го осуди „намерниот акт на саботажа“ од страна на Киев по делумното уништување на браната Каховка, во јужна украинска област Херсон, која...

Кремљ ја отфрли можноста за прекин на офанзивата врз Украина, и...

Кремљ ја отфрли можноста за запирање на офанзивата против Украина и покрај повикот на нејзиниот главен сојузник, белорускиот претседател Александар Лукашенко. - На темата Украина...

Се врши невиден притисок врз Србија, ја цениме позицијата на Белград,...

Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков денеска изјави дека во овој момент се врши невиден притисок врз многу земји во светот, особено врз Србија, но...

Џонсон тврди дека Путин му се заканил со ракетен напад, Кремљ...

Поранешниот премиер на Велика Британија, Борис Џонсон изјави дека претседателот на Русија, Владимир Путин му се заканувал со ракетен напад во текот на вонреден...

Односите со САД се на историски најниско ниво, посочи Песков

Односите меѓу Русија и САД се на историски најниската точка и нема надеж за нивно подобрување, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков. - Билатералните односи...

Најважно за нас е да ги обезбедиме интересите на Србите, порача...

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, рече дека треба да се заштитат сите права на косовските Срби и дека Русија е посветена на решавање на...

„Нема да има“ традиционална прес-конференција на Путин на крајот на годината

Рускиот претседател Владимир Путин нема да ја одржи својата традиционална прес-конференција на крајот на годината, соопшти денеска Кремљ. „Нема да има“ претседателска прес-конференција до почетокот...

Европа ја замени својата зависност од рускиот гас за американски течен...

Европа едноставно ја замени својата зависност од рускиот гас за зависноста од течен природен гас (ЛНГ) од Соединетите држави и додека таа губи милијарди,...

Ограничувањето на руската нафта нема да влијае на офанзивата во Украина,...

Ограничувањето на цената на руската нафта кое го одредија западните земји нема да има влијание на офанзивата на Москва во Украина, соопшти денеска Кремљ...