Ознака: грчки парламент

Грчкиот Парламент одржа седница и избра претседател, а попладнево ќе се...

Со широко мнозинство, односно со 270 гласа „за“ и 26 воздржани, пратеникот од Нова демократија Константинос Тасулас одново доби доверба од пратениците и беше...

Зеленски во грчкиот Парламент: Слобода или смрт велеа вашите револуционери, слобода...

Слобода или смрт велеа вашите револуционери, истото го велиме и ние сега, бидејќи се соочуваме со желба да се уништи Украина, порача претседателот на...

Зеленски денеска ќе се обрати во грчкиот Парламент

Во присуство на владејачката и неколку, но не и сите опозициски партии, претседателот на Украина Володимир Зеленски, денеска ќе има говор во грчкиот Парламент,...

Грчкиот парламент го ратификуваше договорот за поширока воена соработка со САД

Грчкиот парламент денеска го ратификуваше договорот со САД за проширување на воената соработка, пренесува агенцијата „Танјуг“. Договорот бил ратификуван со 175 гласа „за“, 33 „против“...

Грчкиот парламент ги усвои уставните измени

Грчкиот парламент вечерва усвои девет главни уставни амандмани со кои, меѓу другото, граѓаните во дијаспората ќе гласаат во своето место на живеење, парламентот нема...

Грчкиот парламент ѝ изгласа доверба на новата влада

Владата на Кирјакос Мицотакис, вечерва, по тридневна расправа, ја освои довербата на грчкиот парламент со 158 гласа „за“ и 142 „против“, пренесува „Катимерини“. Во своето...

Тасулас е новиот претседател на грчкиот парламент

Кандидатот од Нова демократија, Константинос Тасулас вчера беше избран за нов претседател на грчкиот парламент. Тој беше избран со рекорден број гласови, 283 од...

Протоколот за членство во НАТО денеска пред комисијата за надворешни работи...

Комисијата за национална одбрана и надворешни работи на грчкиот Парламент, денеска во 13 часот по локално време ќе го разгледа нацрт законот за „Ратификација...

Грчкиот Парламент в петок ќе гласа за Протоколот за НАТО

Протоколот за членство на Македонија во НАТО во четврток ќе биде доставен и ќе го разгледа надлежната Комисија за национална одбрана и надворешни работи...

Грчкиот парламент го изгласа договорот од Преспа

Грчкиот парламент со 153 гласа „за“ вчера го ратификува договорот од Преспа, кој, меѓу другото, предвидува новото име на државата да биде Република Северна...