Ознака: грчки парламент

Ципрас: Се наоѓаме еден чекор пред историски настан, ова е историски...

Во овој момент се наоѓаме еден чекор пред историски настан, рече грчкиот премиер во неговото обраќање во грчкиот Парламент и додаде дека по речиси...

Грчкиот парламент го одложи гласањето за ратификација на Договорот од Преспа...

Поради долгата листа на пријавени пратеници за збор, гласањето за ратификација на Договорот од Преспа во грчкиот Парламент ќе се одржи утре во 14.30...

Почна расправата за Преспанскиот договор во грчкиот парламент

Со задоцнување од 15 минути почна вториот и последен ден од расправата на пленарната седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа,...

Грчкиот Парламент расправа за ратификација на Договорот од Преспа

Во 10 часот по локално време започнува расправата на пленарна седница во грчкиот Парламент за ратификација на Договорот од Преспа, а гласањето на пратениците...

Договорот од Преспа утре на пленарна седница во грчкиот Парламент

По дводневната расправа, вкупно 12 часа и обраќањето на 38 пратеници и двајцата известувачи, Комисијата за надворешни работи и одбрана при грчкиот Парламент го...

Нацрт законот за ратификација на Договорот од Преспа доставен во грчкиот...

Нацрт-законот според кој се ратификува и стапува на сила Договорот од Преспа денеска беше доставен до грчкиот Парламент, веројатно в понеделник попладне ќе се...

Ципрас тактизира со ратификацијата на спогодбата од Преспа

Грчкиот премиер Алексис Ципрас, кој е вешт тактичар, се надева дека ќе обезбеди мнозинство, на ист начин како и при гласањето доверба за Владата,...

Вуцис: Договорот треба да биде изгласан од 151 пратеник

Претседателот на грчкиот Парламент, Никос Вуцис, во разговор со грчките новинари рекол дека Договорот од Преспа треба да биде изгласан од 151 пратеник, бидејќи...

Започна расправата во грчкиот Парламент за доверба на Владата на Ципрас

Со говор на грчкиот премиер Алексис Ципрас, попладнево започна расправата во грчкиот Парламент за гласање на доверба на Владата. Претседателот на Парламентот Никос Вуцис на...

Вуцис: Договорот од Преспа ќе го ратификуваме до март

На средината на февруари или почетокот на март 2019, веројатно Договорот од Преспа ќе стигне за ратификација во Грција, според претседателот на грчкиот парламент,...