Ознака: градови

Европски градови што воодушевуваат со пониски цени и помал метеж

Ако планирате одмор во град оваа година, можеби ќе сакате да ги игнорирате големите градови. Од потивки улици до поевтини летови, вторите по големина...

Најдобрите градови за соло патување

Самостојните патувања стануваат сѐ попопуларни, но важно е да се избере вистинската дестинација за такво патување. Експертите за патувања на компанијата „Виз ер“ составија...

Израелските градови евакуирани под закана од вториот фронт

Израел евакуира 28 града по должината на границата со Либан за поголема „оперативна слобода“ за справување со ескалацијата на нападите на Хезболах и другите...

Дали клима-уредите се виновни за жештините во градовите?

Одговор на топлинските бранови во урбаните средини Истражување открива дека топлината што се испушта како резултат на работењето на клима-уредите во градовите за време на...

Објавена листа на најживописните градови ноќе во светот

Експертите за патувања на агенцијата „Травелбаг“ направија листа на градови што ги сметаат за најубави за истражување по стемнување, низ светот и во Европа....

Манчестер му се придружи на Милано

Манчестер стана вториот град што има два клуба европски прваци во фудбал, откако во саботата трофејот го освои Манчестер сити, а претходно трипати славеше...

Дисциплинирање на туристите, но и на локалните граѓани за однесувањето во...

Приморските градови на Јадранот заведуваат строг „куќен ред“ пред претстојната сезона Она што одамна се зборуваше и се најавуваше во Сплит, по сѐ изгледа дека...

Кинеските градови носат политики за стимулирање на економското закрепнување

Неколку поголеми градови во Кина воведоа конкретни мерки за поттикнување на потрошувачката и одржување на економскиот раст по олабавувањето на мерките за борба против...

Од украинските градови вчера евакуирани повеќе од 7.000 луѓе

Само 7.144 луѓе вчера беа евакуирани од украинските градови, соопшти украинскиот претседател Володимир Зеленски во своето последно телевизиско обраќање, што е значително помалку отколку...

Најголемите „стапици“ на европските градови

Кога посетувате нови места, тешко е да се препознае вистинската знаменитост или квалитетот на само добро камуфлираната стапица за туристи. Популарниот сајт „Базфид“ ги...