Ознака: глобално затоплување

Глобалното затоплување ќе убие милијарда луѓе

Климатските промени предизвикани од човекот се прашање на живот и смрт, па затоа е неопходно што поскоро да се намали или да се запре...

На Светот му се заканува ураган од петта категорија, предупреди Гутереш

Светот „гледа в око на ураган од петта категорија“, изјави денеска во Давос генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. Во своето обраќање пред светските лидери...

Минатата година беше петта најтопла година во светската историја, соопшти НАСА

Минатата година беше петта најтопла година досега, а изминатите девет години беа деветте најтопли од прединдустриското време, што ја доведе во опасност целта на...

Гутереш: Светот треба да се спаси од глобалното затоплување

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутерш денеска предупреди дека преговарачите на климатскиот Самит КОП27 во Египет мора да ја надминат „урнатата доверба“ помеѓу...

Последниве осум години веројатно се најжешките во историјата, според извештај на...

Последниве осум години би можеле да бидат забележани како најтопли години во светот поради зголемениот интензитет на емисиите на стакленички гасови. Извештајот на Светската метеоролошка...

Топењето на алпските глечери го загрозува водоснабдувањето во Европа

Врската меѓу глобалното затоплување и загубата на мразот Швајцарската федерална канцеларија за пејзаж ги спореди топографските слики на глечерите од 1930-тите, со оние од последните...

Глобалното затоплување ги стопли океаните

Годишните просечни температури на површините на океаните во 20 век почнаа сè повеќе да се разликуваат, особено од 1980-тите. Во 2021 година, глобалните температури...

ОН: Глобалното затоплување е најсилно во последните 200 илјади години

Глобалното затоплување, кое се забележува сега, е најсилното во последните 200.000 години, изјави Петри Талас, генерален секретар на Светската метеоролошка организација (СМО). Според него, настаните...

Лидерите на Г20 повикаа на ограничување на глобалното затоплување

Лидерите на Г20 најразвиените економии во светот денеска се договорија за завршната изјава во која повикаа на „смислена и ефикасна“ акција со цел да...

Бајден: Штетата од глобалното затоплување е 100 милијарди долари годишно

САД ја проценуваат штетата од глобалното затоплување оваа година на 100 милијарди долари, изјави американскиот претседател Џо Бајден во Њу Џерси. - Само оваа година...