Ознака: Вјачеслав Володин

Руската Дума одлучи, саботерите-терористи ќе се казнуваат со доживотен затвор

Пратениците на руската Државна дума го усвоија предлог-законот против „саботажа“ во прво читање. Нацрт-законот ги класифицира деструктивните и терористичките активности во Русија како „саботажа“...

Претседателот на рускиот Парламент ги повика пратениците да војуваат

Рускиот парламентарен лидер Вјачеслав Володин ги повика пратениците на Државната дума да учествуваат во војната во Украина по наредбата за делумна мобилизација. – Оние кои...

Десет пратеници на руската Дума во карантин

Неколку пратеници на долниот дом на рускиот парламент се ставени во карантин под сомнение за коронавирус, изјави денеска претседателот на Државната дума, Вјачеслав Володин. Олга...