Ознака: Вучиќ

Могерини: Тоа што се случи на Косово не смее да се...

Високата претставничка за надворешна политика и безбедност на ЕУ, Федерика Могерини, за време на состанокот со српскиот претседател Александар Вучиќ, рече дека вчерашните настани...

Вучиќ: Апсењето во Митровица е чин на безумност и брутална провокација

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави вечерва дека инцидентот што се случи во Косово е брутална провокација, акт на лудило и најтежок кривичен акт,...

Вучиќ и Тачи во Брисел ќе разговараат за односите во целост...

Српскиот и косовскиот претседател Александар Вучиќ и Хашим Тачи утре би требало да се сретнат во Брисел за да ја разгледаат вкупната состојба во...

Вучиќ: Нека размислат дали сакаат компромис или понижување на Србија

Српскиот претседател Александар Вучиќ вечерва изјави дека Србија секогаш е подготвена за разговор и компромис со цел решавање на косовскиот проблем, но оти не...