Ознака: втора светска војна

Србија ја купи директивата со која Хитлер издал наредба за напад...

Владата на Србија денеска соопшти дека земјата ја купила директивата „бр. 25“, со која германскиот канцелар Адолф Хитлер на 27 март 1941 година издал...

Жртвата на југословенските партизани за современата македонска државност

Зошто југословенската димензија е нераскинливо поврзана со современата македонска државност? Во раните 1990-ти години нагло ја помакедончивме партизанската епопеја од Втората светска војна. Никој...

Во Британија експлодираше бомба од Втора светска војна, се тресеа згради...

Бомба од Втората светска војна експлодира во Грејт Јармут, Велика Британија, и покрај обидите таа да се деактивира, соопшти полицијата во Норфолк. Корисниците на социјалните...

Поранешна секретарка на нацистички логор осудена за соучешништво во убиствата на...

Поранешна секретарка која работела за командант на нацистички концентрационен логор, е осудена за соучесништво во убиства на 10.505 луѓе. Ирмгард Фурнер (97) била ангажирана како...

Кој ги турка во заборав првите македонски национални училишта

Аце Сајкоски, поранешен дописен член на „Нова Македонија“, во својата книга „Кичевчани втемелувачи на македонската државност“ напишал дека по ослободувањето на Кичево и воспоставувањето...

Грчката побуна против бугарската експанзија кон Егејска Македонија беше платена со...

Грците во Атина на денешен ден во 1943 година му се спротивставија на нацистичкиот окупатор, кревајќи се на протест против плановите за проширување на...

Како мора да се промени ЕУ

Повеќе децении по завршувањето на Втората светска војна, европскиот поредок се засноваше на убедувањето дека заедничките институции, заедничките пазари и другите форми на интеграција...

Како односот помеѓу Тито и идејниот творец на ЦИА ја обликуваше...

Мој драг маршале Тито... со овие зборови Вилијам Донован, познат и како Дивиот Бил, оснивачот на американскиот Уред за стратешки услуги (ОСС) кој претставува...

Експлозија на бомба од Втората светска војна во Минхен, има повредени

Три лица се повредени во експлозија што се случи денеска во близина на главната железничка станица во Минхен, Германија, соопшти градската противпожарна служба. Експлозијата била...

Почина последниот француски борец од Втората светска војна, имаше 101 година

Последниот француски борец од Втората светска војна кој беше одликуван со орден „Другар на ослободувањето“, Хуберт Гермен, почина на 101-годишна возраст, објави денеска француската...