Ознака: втора доза

Втора доза вакцина вчера примиле над 4.700 граѓани

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата, а во тек е и теренска вакцинација, информираат од Министерството за здравство. Од таму додаваат дека...

Вчера втора доза вакцина примиле 13.027 граѓани

Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб-платформата vakcinacija.mk е 440.213 граѓани, информираат од...

Во Македонија досега втора доза вакцина против ковид-19 примиле 22.900 граѓани

На вакциналните пунктови во државата заклучно со вчера вакцинирани се вкупно 107.978 граѓани, а ревакцинирани се 22.900 граѓани. Прва доза вакцина вчера примиле 10.845 граѓани,...

Вакцинираните со „Астразенека“ во Норвешка ќе добијат втора доза од друг...

Министерството за здравство на Норвешка соопшти дека оние што примиле една доза од вакцината против коронавирусот на „Астразенека“ ќе може да се вакцинираат со...

Шведска: Наместо „Астразенека“, друга вакцина како втора доза

Швеѓаните помлади од 65 години, кои примиле една доза на вакцината против коронавирус од „Астразенека“, како втора доза ќе примат вакцина од друг прозиводител,...

„Бионтек“: Одложувањето на втората доза од вакцината ја доведува во прашање...

Германската лабораторија „Бионтек“ која е соработник во изразботката на вакцината на „Фајзер“ предупреди дека не може да гарантира максимална ефикасност на нејзината вакцина против...