Ознака: војдан чернодрински

Фестивалот е должен да создава нова публика и идни театарџии

По завршувањето на „Војдан Чернодрински“ во Прилеп „My name is Medeja“ од Милош Рамшак Марковиќ, во режија на Себастијан Хорват, во изведба на Битолскиот театар...

„Последниот балкански вампир“ на Дејан Дуковски, во режија на Александар Поповски...

Со претставата „Последниот балкански вампир“, според текст на Дејан Дуковски, во режија на Александар Поповски, Српското народно позориште и Центарот за развој на визуелната...

Ден на независна продукција на фестивалот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

Денеска на 57. МТФ „Војдан Чернодрински“ е ден за независната продукција .Три претстави од независната сцена, една дипломска претстава и промоција на книга ќе...

ФОТО: Театарот се врати дома – 57. МТФ „Војдан Чернодрински“ во...

Синоќа со доделувањето на наградите за животно дело на Петар Темелковски и на Петар Мирчевски, на платото пред ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп започна...

Претсатвата „Аудиција“ премиерно утревечер во театарот „Војдан Чернодрински“ во Прилеп

„Аудиција“ од Алекандар Галин во режија на Владимир Милчин е новата претстава што премиерно ќе биде изведена утре од 20 часот на сцената од...

Од 9 до 16 јуни по 57. пат во Прилеп ќе...

Под мотото „Враќање дома“ од 9 до 16 јуни во Прилеп ќе сe одржи 57. издание на МТФ „Војдан Чернодрински“. Концептот на годинашното издание,...

Едукативни работилници на МТФ „Војдан Чернодрински“

Македонскиот театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во своето 57. издание, под мотото „Враќање дома“, воведува содржини во текот на целата година. Меѓу нив е едукативната...

Претстави од голем формат и со силен режисерски печат на...

Во големата сала на ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп, вечерва, во 19.30 часот, ќе се крене театарската завеса и ќе започне 56-то издание на...

Вечерва во Прилеп започнува 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“

Вечерва, во ЦК „Марко Цепенков“ во Прилеп започнува 56-то издание на МТФ „Војдан Чернодрински“, кое годинава ќе понуди осум претстави во официјална конкуренција, неколку...

Вечерва настапуваат Театар Комедија и театарот „Војдан Чернодрински“

На вториот ден од 55 МТФ „Војдан Чернодрински“ денеска напладне беше промовирана книгата „Невидливите“ од Тена Штивичиќ во која се објавени три драмски текстови...