Ознака: води

Едно од најсушните места во светот крие опасни води

Веројатно не би очекувале дека едно од најсувите места во светот е дом на различни води и едни од најопасните во светот, но тоа...

Осветени македонските води

Достоинствено одбележување на Богојавление-Водици Со пригодни црковни свечености на територијата на целата земја вчера беше одбележан големиот христијански празник Богојавление-Водици, вековна традиција, која по минатогодишниот...

Водите исчезнуваат, ќе се погрижи ли некој за нив?!

Извештај за состојбите во следењето на водните ресурси во рамките на кампањата „Разбистри сѐ!“ Да се мобилизираат сите сили во земјава во насока на зачувување...

Слабата регулатива не може да се справи со непрочистените отпадни води...

Водите загадени од рудничките операции најчесто се комплекси што имаат екстремни вредности на средина и содржат растворени тешки метали. Ваквата состојба многу ретко може...

Стоиме на бездна, пред длабоки води, без дно

Кога пред две години почнав да пишувам тука, во „Нова Македонија“, што за мене беше извонредна можност за јавен говор, си ветив дека овој...

Американски поморски воени вежби во кинеските територијални води

Две ударни групи американски воени бродови предводени од носачи на авиони „УСС Нимиц“ и „УСС Теодор Рузвелт“ почнаа заеднички вежби во Јужно Кинеско Море,...

Научниците пресметале колку подземни води има на Земјата

Вкупното количество на подземни води на планетата Земја се проценува на 23 милиони просторни километри, се вели во извештајот на канадски научници. Во извештајот објавен...

Марш одлично се снајде во европските фудбалски води

Во првата сезона на клупата на Салцбург, Марш ја освои титулата првак на Австрија, прв ваков трофеј за тренер Американец на Стариот Континент. Марш...

Расказ за жителите на водите

Дариа постојано сонуваше да биде принцеза или кралица. Па на кого било или на што било. Важно и најважно да е главна - најглавна. Еден...

За фаќање на крстот во водите на Вардар пријавени 45 скокачи

На три дена пред верскиот празник Богојавление-Водици, кој се одбележува на 19 јануари, пријавени се четириесет и пет лица за учество во традиционалното фаќање...