Ознака: вимблдон

Иванишевиќ: Новак Ѓоковиќ е тениски Робин Худ

Во интервју за британски „Тајмс“ тренерот на Новак Ѓоковиќ, поранешниот хрватски тенисер Горан Иванишевиќ, вели дека српскиот аа никогаш нема да има поддршка како ...

Барти е новата кралица на Вимблдон

Водечката светска тенисерка Ешли Барти во Лондон ја победи Каролина Плишкова со резултат 6-3, 6-7 и 6-3 по сетови во финалето на гранслем-турнирот во...

Талентираниот Ивановски елиминиран од Вимблдон

Талентираниот македонски тенисер Калин Ивановски (17) не успеа да се пласира во полуфиналето на гранслем-турнирот Вимблдон во јуниорска конкуренција, откако загуби од седмиот носител...

Елиминирани Вилијамс, Квитова, Бертенс, Циципас, Минаур…

Вилијамс, која е седумкратна победничка на Вимблдон, последен пат овде триумфира во 2016 година ТЕНИС - ВИМБЛДОН Американската тениска ѕвезда Серена Вилијамс го предаде мечот од...

По две години, одново возбудувања на Вимблдон

ТЕНИС Улогата на бранител на титулата освоена во 2019 година ќе ја има светскиот рекет број еден Ѓоковиќ, кој сезонава ги освои гранслем-трофеите на Ролан...

Вимблдон без Тим, Надал, Халеп, Осака…

ТЕНИС В понеделник почнува 134-то издание на престижниот турнир, кој ќе се одржи по едногодишна пауза поради пандемијата на коронавирусот Петтиот светски тенисер и актуелен шампион...

Вимблдон без Осака, Надал и Гофин

TЕНИС Јапонката Наоми Осака нема да игра на претстојниот тениски гранслем-турнир Вимблдон, но планира да биде подготвена за учество на Летните олимписки игри (ЛОИ) во...

Финалињата на Вимблдон ќе се играат пред полни трибини?

ТЕНИС Организаторите на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, објавија дека турнирот ќе се игра пред 50 отсто публика од капацитетот на гледалиштата, бројот на гледачи систематски би...

Осигурување ќе го обесштети Вимблдон

Организаторите на тенискиот турнир Вимблдон ќе добијат 114 милиони евра обесштетување од осигурителна компанија, поради откажувањето на турнирот што дојде како последица на пандемијата...

Одложена е уште една голема летна спортска манифестација за годинава

Како последица од пандемијата на коронавирусот, првпат по Втората светска војна е откажан и тенискиот гранслем-турнир Вимблдон. По Европското првенство во фудбал и Летните...