Ознака: вимблдон

Гири сам во водство на „шаховскиот Вимблдон“

ТУРНИР ВО ВАЈК АН ЗЕ Победникот од лани, Холанѓанецот Аниш Гири, изби сам на врвот со 3,5 поени од четири кола, на традиционалниот и еден...

Алкараз: Неверојатно е за момче од 20 години да дојде до...

Испишав историја на овој прекрасен турнир, играјќи финале со легенда на нашиот спорт, рече Карлос Алкараз, пренесе АТП, по победата на мечот со Новак...

Прв гранслем-трофеј за Жабер или за Вондроушова

Жабер има по едно финале на Вимблдон и на САД опен, двете лани, а Вондроушова играше за трофејот на Ролан Гарос во 2019 година ТЕНИС...

Сензационални порази на Руд и Фриц

ТЕНИС - ВИМБЛДОН Британскиот тенисер Лијам Броди (29) го направи досега најголемото изненадување на тенискиот гранслем-турнир Вимблдон, откако во второто коло го елиминира четвртиот играч...

И годинава забрзан Вимблдон

ТЕНИС Правилата за гранслем-турнирите велат дека играчите имаат 90 секунди од крајот на последниот поен пред промената на страните до моментот кога ќе го почнат...

Ѓоковиќ игра за нови рекорди

ДЕНЕСКА ПОЧНУВА 136-ТО ИЗДАНИЕ НА ВИМБЛДОН, НАЈСТАРИОТ ТЕНИСКИ ГРАНСЛЕМ-ТУРНИР Ѓоковиќ го освои својот 23-ти гранслем-трофеј во јуни на Ролан Гарос, израмнувајќи се со С. Вилијамс,...

Вимблдон дозволи настап на руски и белоруски тенисери

По едногодишна забрана која беше воведена поради војната во Украина, тенисерите од Русија и Белорусија ќе можат ова лето да настап на грен –...

Абдусаторов води по половина од турнирот „Шаховски Вимблдон“

По седум кола на еден од најстарите турнири, кој го има 85-то издание, Абдусаторов има 5,5 поени, еден повеќе од четворица шахисти Младиот, 18-годишен Узбекистанец...

Ѓоковиќ: Вимблдон историски се случуваше во многу важни фази од мојот...

Ѓоковиќ е четвртиот тенисер во опен ерата со четири титули по ред на Вимблдон, вкупно седум, откако во финалето го победи Кирјос со 3-1 Србинот...

Прва гранслем-титула за Рибакина и за Казахстан

ТЕНИС - ВИМБЛДОН Елена Рибакина стана првата тенисерка од Казахстан што триумфирала на гранслем-турнирот Вимблдон, со победата во финалето над Онс Жабер од Тунис со...