Ознака: вила „Водно“

Пендаровски: Ви гарантирам, ако нема парно за граѓаните во Скопје, и...

Владата е децидна дека грејната сезона ќе почне на 15 октомври и дека скопјани нема да останат без парно греење. Тоа нека биде тест...

Советот за безбедност заседава во Вилата Водно за ситуацијата со ковид-19

Во Кабинетот на Претседателот „Вила Водно“ започна деветтата седница на Советот за безбедност на којашто се разговара за актуелната ситуација со пандемијата на ковид...

Заев и Мицкоски не постигнаа договор за датум за парламентарните избори

Лидерите на СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Заев и Христијан Мицкоски не постигнаа договор за определување датум за парламентарните избори. Двајцата денеска на покана на претседателот...

Пендаровски: Нема потреба од прогласување вонредна состојба во земјата

Засега нема потреба од прогласување вонредна или кризна состоја во државата, рече претседателот Стево Пендаровски по Советот за безбедност, што се одржа вечерва во...

На новинарите им се мереше температура пред пресот на Пендаровски

Превентивни мерки против коронавирусот за новинарите денеска имаше и на прес-конференцијата на претседателот Стево Пендаровски, која се одржува на отворен простор. На вратата се залепени...

Премиерот Заев ќе се сретне со помалите коалициски партнери

Вечерва во 20 часот е закажана средба на премиерот Зоран Заев со помалите коалициски партнери. Се очекува пристигањето на лидерите на партиите во претседателската...

Лидерската средба ќе се одржи в недела во вилата на Водно

На иницијатива на претседателот Стево Пендаровски, в недела – 20 октомври во кабинетот на претседателот во „Вилата Водно“, со почеток во 17 часот ќе...

Папата Франциск: Ве охрабрувам да ја направите вашата земја светилник на...

Посетата на Неговата Светост, папата Франциск, на нашата земја продолжи со официјалниот државен пречек во претседателската резиденција „Вила Водно“, каде што високиот гостин и...

Папата Франциск во посета на претседателската вила (галерија)

Поглаварот на Католичката црква папата Франциск стигна во Вилата Водно, каде беше пречекан од претседателот во заминување Ѓорге Иванов. Пред платото на Вила Водно го...

Резиденцијата ни на небо ни на земја

Претседател се избира на најдиректен можен начин и затоа, иако Македонија е парламентарна демократија, тој има легитимитет поголем и од претседателот на парламентот и...