Ознака: Виена

Кадетите и младинците ќе ги дознаат ривалите на ЕП

РАКОМЕТ - ДЕНЕСКА ЖДРЕПКА ВО ВИЕНА Кадетската и младинската репрезентација на Македонија денеска ќе ги дознаат ривалите на европските првенства (ЕП), по ждрепката на групите...

Колекцијата на солидарноста на МСУ од Виена патува за Прага

Од вкупната уметничка колекција на МСУ, која опфаќа повеќе од 5.300 дела, во Виена беа изложени 94 дела и 50 дела од современи уметници,...

Бојмацалиев: Прв меѓународен лет за медицински транспорт со хеликоптер на МВР,...

Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев заедно со директорот на Бирото за јавна безбедност, Сашо Тасевски и директорот на Градската општа болница...

Виена и Копенхаген се најдобри градови за живот во светот

Секоја година „Економист“ објавува рангирање на градовите со најдобри услови за живот. Во 2023 година индексот забележа подобрувања, делумно како резултат на конечното смирување...

По 320 години, „Виенер цајтунг“ го отпечати своето последно дневно издание

Еден од најстарите весници во светот „Виенер цајтунг“ го отпечати своето последно дневно издание, по речиси 320 години од излегувањето на првиот број, пренесува...

Костадиновска-Стојчевска: Со изложбата на МСУ во „Кунстхале“ сме дел од актуелниот...

Во срцето на уметничка Виена, во музејот „Кунстхале Виена“ (Kunsthalle Wien Museumsquartier), македонската современа уметност синоќа беше во фокусот со „Ниедно чувство не е...

Чекориме по добар и успешен пат, со високи стандарди и очекувања

Две балерини од интернационалното училиште „Буллфрогс балет“ од Скопје третонаградени во Виена Овој настан за нас беше многу поучно и богато искуство, кое ни донесе...

Србите во Виена одбележаа 24 години од почетокот на бомбардирањето на...

Србите во Виена вечерва одржаа митинг по повод 24-годишнината од почетокот на НАТО бомбардирањето на СР Југославија. На собирот имало свештеници, како и српскиот амбасадор...

Виена повторно најнедружељубив град

Во годинешната класификација на организацијата „Интернационс“, којашто спроведува анкети меѓу луѓето со неавстриски корени, Виена повторно е меѓу градовите со најдобри услови за живот....

МСУ-Скопје во 2023-та во виенскиот „Кунстхале“

Во почетокот на следната година, во престижниот простор „Кунстхале“, кој е дел од „Музеум Квартиер“, еден од најголемите европски културни центри во срцето на...