Ознака: бугари

ИФИМЕС: Бугарија ги користи тензиите меѓу Србите и Албанците за да...

Додека тензиите меѓу Србите и Албанците се во пораст, Бугарија ја користи постојната ситуација за да „најде“ што повеќе Бугари на Косово и да...

Петмина Бугари во Британија обвинети за шпионажа во полза на Русија

Петмина Бугари се обвинети во Велика Британија за шпионажа во корист на Русија, јавуваат светските агенции, пренесе БТА. Тројца мажи и две жени, на возраст...

СМК со Резолуција против впишување на Бугарите во Уставот

На 12 август во Скопје ќе се одржи 33. Генерално Собрание на Светскиот македонски конгрес при што поканата за учество е отворена за сите...

Ако нема Срби во Бугарија, тоа значи дека нема Бугари во...

Како на Балканот нашите соседи ги решаваат меѓусоседските односи Српскиот министер за надворешни работи Ивица Дачиќ го изрази својот револт од „одбивањето на Софија да...

Не сме по род Бугари

Од историските архиви Во средината на 80-тите години на 19 век во Македонија се засилува афирмацијата на македонските национални особености, како и борбата против бугарската...

Според Ковачевски, со внесување на Бугарите во Уставот паѓа во вода...

Премиерот Димитар Ковачевски денеска изјави дека  ВМРО-ДПМНЕ треба да остане на искажаниот став во однос на уставните измени и да се работи на ниво...

Се нервирате што не може да спроведете и физички геноцид, така?

Море, семето да им се сотре! `Ба им стопанката! Вака Македонците, на македонски, ги пцуеле германските нацисти, на почетокот од Втората светска војна, кога овие...

Бугари и Егејци

Записи во несоница Првин за Бугарите, драг читателу, и неколку мои дијагностички за нивниот македонски синдром случки. Случка 1. Некаде пред дваесетина и кусур години во...

Османи: Формулацијата „македонски Бугари“ е неприфатлива за Владата

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја отфрли можноста формулацијата „македонски Бугари“ да биде впишана во македонскиот Устав. Како што изјави тој денеска, Бугарите...

Излезноста на парламентарните избори на Бугарите во Македонија слична како лани

Мирно помина гласањето на Бугарите на гласачките места во Македонија. Вчерашните парламентарни избори во Бугарија беа петти по ред во две години, откако и...