Ознака: брана

Завршена изградбата на браната „Конско“, најголем капитален проект во последните 50...

Модерно наводнување на најмалку 6.500 хектари во текот на целата година, зголемување на обработливите површини за пет пати, помали трошоци и поконкурентно производство, ќе...

Продолжува потрагата по момчето кое исчезна завчера во водите на браната...

Продолжува потрагата по М.П. (29) од струмичкото село Дабиле, кој завчера исчезна во водите на браната кај селото Дрвош. Според портпаролката на СВР Струмица Александра...

Украина тврди дека пресретнала повик што докажува дека Русија је разнела...

Украинската служба за безбедност (СБУ) денеска соопшти дека пресретнала телефонски повик со кој се докажува дека руска „диверзантска група“ ги разнела хидроцентралата и браната...

МААЕ: Базенот за ладење во „Запорожје“ има залихи, не смее да...

Големиот базен за ладење во нуклеарната централа „Запорожје“, лоциран во близина на браната што вчера експлодираше, е полн и има доволно вода за неколку...

Украина евакуираше повеќе од 17.000 луѓе од поплавените подрачја

Повеќе од 17.000 луѓе досега се евакуирани од поплавените подрачја откако браната Каховка беше делумно уништена, изјави главниот украински обвинител Андриј Костин. - Повеќе од...

Песков го обвини Киев за саботажа при уништувањето на браната Каховка

Кремљ денеска го осуди „намерниот акт на саботажа“ од страна на Киев по делумното уништување на браната Каховка, во јужна украинска област Херсон, која...

Околу 80 места се во опасност по уривањето на браната Каховка,...

Украинската јавна телевизија Суспилне го објави најновиот извештај за последиците од уништувањето на браната Каховка, споделувајќи и мапа на која се гледа точно каде...

Столтенберг: Експлозијата на браната во Украина е безобразен чин и ја...

Уништувањето на браната Нова Каховка во јужна Украина ја покажува бруталноста на руската војна во Украина, изјави денеска генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. „Уништувањето...

Крената во воздух масивната браната Какховка во јужна Украина – поплавени...

Масивната брана Какховка, од времето на Советскиот Сојуз, што се наоѓа во јужна Украина а кој е под контрола на Русија, вчера беше крената...

Пет илјади соларни панели на највисоката брана во Европа

Како дел од проектот „Алпин солар“, успешно беа поставени 5.000 соларни панели на браната лоцирана на езерото Матси во Швајцарија. Браната се наоѓа на...